Halk Sağlığı Müdürü Dr. Lütfi Akgün:

Giriş Tarihi: 20.4.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 20.4.2015 23:06
Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Dr. Lütfi Akgün:
İl Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Lütfi Akgün, “Ebelik Haftası” dolayısıyla bir açıklama yaparak, ebelik mesleğinin dünyanın en eski mesleklerinden biri olduğunu kaydetti.
Dr. Akgün Türkiye’de 20. yüzyıla kadar anneden kıza geçen ve usta,çırak ilişkisiyle öğrenilebilen ebeliğin, dünyanın en eski mesleklerinden biri olduğunu belirtti. Dr. Akgün “Ebelik Hatası” nedeniyle yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"İnsanın doğumundan önce, doğum esnasında ve doğumdan sonra ilk sağlık hizmeti aldığı ebeler, sağlık göstergelerinin değerlendirilmesinde ilk sıralarda yer alan anne-bebek-çocuk sağlığının geliştirilmesi ve koruyucu sağlık hizmetleri konusunda önemli hizmet vermektedir. Doğum öncesi yaptıkları gebe takipleri sayesinde, gebelik sürecinde ya da doğum esnasında gelişebilecek anormalliklerin tespitini yaparak, sağlıklı bir gebelik, sağlıklı bir doğum yaşanmasını sağlayan ebeler, doğumdan sonra bebek ve annenin sağlığı için de hem sağlık görevlisi hem eğitimci olarak hizmet sunar. Günümüzde ebeler sadece sağlık evlerinde değil, diğer sağlık kurum ve kuruluşlarında da görevlerini özveriyle yerine getirmektedir. Son derece fedakarlık ve özveri isteyen bu kutsal mesleğin değerini vurgulamak amacıyla 21-28 Nisan Ebelik Haftası olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle kamuda ve özelde çalışan, her şartta bu zorlu ve kutsal mesleği icra eden ebe arkadaşlarımızın Ebelik Haftasını kutluyorum.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Dr. Lütfi Akgün:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN