Demirel’i Siyaset Arkadaşı Ve Aile Dostu Onu Anlattı

Giriş Tarihi: 17.6.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 15:50
Dün hayatını kaybeden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in siyaset arkadaşı ve aile dostu ’ın eski Belediye Başkanlarından Mehmet Sami Hancıoğlu, Demirel’i anlatarak, “Ciddi bir devlet adamıydı, ancak özel hayatında çok sevecen birisi, arkadaş canlısı birisiydi” dedi.
Demirel ile bir dönemin Türk siyasetine damgasını vuran Adalet Partisi’nden tanıştıklarını ve dostluklarının geliştiğini söyleyen Hancıoğlu, 1989 yılında Demirel’in talimatı ile o zamanın Doğru Yol Partisi’nden (DYP) Belediye Başkanı adayı olduğunu ve kazanarak 5 yıl Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı yaptığını hatırlattı. Demirel’in ölüm haberini alınca adeta yıkıldığını ifade eden Hancıoğlu, Demirel’in ölümünün sadece Türkiye değil dünya için büyük bir kayıp olduğunu kaydetti. Demirel ile arkadaşlıklarının 1970’li yıllarda başladığını vurgulayan Hancıoğlu, “1970 yılında Adalet Partisi’nin (AP) İl yönetiminde görev aldım. O yıldan beri Süleyman Demirel’i tanıyorum. Süleyman Demirel ile daha yakın olan benim amcam Milletvekilliği de yaptı. Dolayısı ile amcamdan dolayı bana yakın ilgi gösterdi. Beni hep yanında görmek isterdi. İlişkilerimiz o şekilde başladı. Merhumun ölümünün ben Türkiye için değil dünya için bir kayıp olduğunu düşünüyorum. Sebebi de şu Ortadoğu’nun böyle kaynayan bir kazan olduğu zamanlarda onlara bu işleri yönetecek akıllı insanların arasında yer alması gerektiğini düşünüyordum. O biraz daha genç olsaydı herhalde bu Ortadoğu’daki karışıklıklardan Türkiye’yi selamete çıkarmak için büyük katkıları olurdu düşüncesindeyim” diye konuştu.
“DÜNYA ÇOK ÖNEMLİ BİR LİDERİ KAYBETTİ”
Demirel ile en son 1 yıl önce Ankara Günüz Sokaktaki evinde 2 milletvekili arkadaşı ile birlikte ziyaretine gittiğini belirten Hancıoğlu, ziyarette sadece hal hatır sorduklarını, siyasetten bahsetmediklerini söyledi. Süleyman Demirel ile birlikte 80 ihtilalından sonra siyasi yasaklarının başladığını dile getiren Hancıoğlu, “Süleyman Demirel ile birlikte siyasi yasaklıydık. Ondan dolayı siyasetle uğraşmadık. Gelip gider ziyaret ederdi beni. Isparta’ya geldiği zaman mutlaka giderdim. Ailesi ile Şevket Demirel ile de dostluğumuz vardı, sık sık görüşürdük. Yaptıkları hizmetleri anlamakla bitmez. Yaptıkları hizmetlerini sayacak olursak Türkiye ve dünyaya çok fazla var. Benim ilk aklıma gelen şey, dünya önemli bir dünya liderini kaybetti. Sadece Türkiye değil, dünya çok önemli bir lideri kaybetti. Dünyadaki bir çok ülkeler arasında oluşan itilaflara onun aracılığıyla çözüm bulduğuna şahitlik ediyorum. Bunları birçok haberlerde ve gazetelerde görmüşümdür. Dünyaya akıl verecek kadar önemli, çok bilgili değerli devlet adamı olduğu ilk aklıma gelen şeydir. Ölümüyle sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da büyük bir kaybı olduğunu düşünüyorum.
“HER ŞEYDEN ÖNCE ÇOK ZEKİ BİR İNSANDI”
Hancıoğlu ‘Demirel özel hayatında, arkadaş çevresinde nasıl birisiydi, insanlarla ilişkisi nasıldı’ sorusuna ise şu yanıtı verdi:
“Ciddi bir devlet adamıydı, ancak özel hayatında çok sevecen birisi, arkadaş canlısı birisiydi. Her şeyden önce çok zeki bir insandı. Onların aile toplantılarında da bulundum, düğünlerine giderdim. Son derece sevecen etrafına neşe saçan bir insandı. Resmiyetlere çok fazla dikkat etmezdi. Ancak devlet adamlığın taviz vermeyecek kadar ciddi bir devlet adamıydı.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirel’i Siyaset Arkadaşı Ve Aile Dostu Onu Anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN