’da Göllere 150 Bin Yavru Balık Bırakıldı

Giriş Tarihi: 10.7.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Afyonkarahisar’da Göllere 150 Bin Yavru Balık Bırakıldı
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, kent genelindeki balık ve göletlere 150 bin adet balık bırakıldığını söyledi.
Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Arap, doğal göller ile göletlerdeki balık faunasının sürekliliği çok önemli olduğunu ifade ederek, bu amaçla her yıl düzenli olarak ve ihtiyaç duyulan yerlerin balıklandırılması için program yapıldığını kaydetti. Arap açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Bu yıl Ahmetpaşa, Akyuva, Üçlerkayası, Tazlar, Değirmenayvalı Gezler Göletleri ile Eber ve Karamık Göllerine 150 bin adet yavru sazan bırakılmıştır. Biz bakanlık ve il müdürlüğü olarak balık neslinin sürekliliği için elimizden gelen her türlü tedbiri alıyoruz. Halkımıza düşen ise boy ve zaman yasaklarına uymalarıdır. Unutulmamalıdır ki göl ve göletlerimizdeki balık neslinin devamı halkımızla ortak hareket etmemize bağlıdır. Boy ve zaman yasaklarına uyulmaz, küçük balıklar avlanırsa ve özellikle üreme dönemlerinde bilinçsiz olarak kıyıya yanaşan anaçların avlanması balık neslinin sürekliliğine vurulan bir darbedir. Bu nedenle balık avcılığı yapan amatör avcılarımızın bu bilinçte olması gerekmektedir. Ayrıca, buradan amatör avcılarımıza ve halkımıza sesleniyorum. Hiç kimse il müdürlüğümüzün izni ve bilgisi dışında her ne türde olursa olsun başka kaynaklardan balık getirerek atmasın. Özünde iyi niyetli gibi görünen bu hareket balığın atıldığı göldeki diğer balık türlerinin baskılanmasına ve hatta yok olmasına neden olabilmektedir.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afyonkarahisar’da Göllere 150 Bin Yavru Balık Bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN