Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Orucun Yorgunluğunu AT Üzerinde Aşmaya Çalışıyorlar

Giriş Tarihi: 11.7.2015 01:08 Güncelleme Tarihi: 11.7.2015 04:11
’da iftarlarını ailece binicilik kulübünde açan vatandaşlar, iftarın ardından orucun yorgunluğunu ata binerek aşmaya çalışıyorlar.
Kentte yaklaşık 2 yıl önce kurulan Afyonkarahisar Atlı Spor Kulübü Ramazan ayında da binicilere hizmet verirken, bir çok at ve binicilik meraklısı vatandaş oruçlarını ailece geldikleri kulüpte açıyorlar. Normal iftarlara nazaran kulüpte farklı olarak oruçlarını açan vatandaşlar iftarın ardından orucun ve günün yorgunluğunu at üzerinde gezerek atıyorlar. Afyonkarahisar-Kütahya Karayolu 6. kilometresinde 14 at ile hizmet veren kulübün İşletme Müdürü Ünal Özdoğan, kulüpte yürütülen Ramazan etkinlikleri ile ilgili bilgiler vererek, kulübün yediden yetmişe herkese hizmet verdiğini kaydetti. Kulübe gelenlerin Ramazan’ın yorgunluğunu at üzerinde attıklarını ifade eden Özdoğan, “İşletmemiz Afyonkarahisarlılara atları ve biniciliği sevdirmek için kuruldu. Sonraki süreçte ise daha fazla gelişti ve daha fazla büyüdü, şimdi Afyonkarahisar’dan daha çok talep var. Ramazan’da açlık ve susuzluklarını burada açtıkları iftarları ile gideren insanlar burada rahatlamak ve stres atmak amacı ile atlara biniyorlar. Atlara binerek kendilerini motive ediyorlar, Ramazan’ın verdiği üzerlerinde ki yorgunluğu atlar üzerinde atıyorlar” diye konuştu.
“ATA SPORLARINI YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Biniciliğe kentte yoğun bir ilgili olduğunu ve günden güne de bu yoğun ilginin arttığını belirten Özdoğan, “Yoğun ilgili var, günlük 150-200 kişi var. Hem yaz okulu öğrencilerimiz hem de halkımız gelip burada atlara biniyor. Yaklaşık 14 tane atımız mevcut, çocukları bindirdiğimiz 2 tane atımız var. Gelen misafirlerimizi safariye de çıkarıyoruz. 20-25 dakika safari sürüyor zaten. Daha profesyonel binicilerimiz için kullanılıyor safari zaten. Çocukları da 2-3 tur attırıyoruz. Böylelikle çocukların atları severek, hayvan sevgisini aşılayarak at biniciliğini de sağlamış oluyoruz. Bugüne kadar binicilik gibi ata sporumuz olan bir dala sahip çıkılmamış çünkü sahip çıkılacak imkanlar sağlanmamış. Şimdi ilgi olmaya başlamış. Biz buraya okçulukta getirdik. Pazar günleri okçulukta yapılıyor burada. Hem okçuluk hem de ata binicilik kursu vererek. Eski Yörüklerin Osmanlı’da ki anılarını, ata sporlarını yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orucun Yorgunluğunu AT Üzerinde Aşmaya Çalışıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN