Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlık, Gıda Ürünlerinde Taklit Ve Tağşiş Yapan Firmaları Açıkladı

Giriş Tarihi: 22.7.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 17:07
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan ve ülke genelinde gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı tespit edilen firmalar arasında, ’dan 4 firmanın da yer aldığı belirtildi.
’Kamuoyuna duyuru’ başlığı altında yapılan açıklamada, ülke genelinde gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yapan firmalar sıralandı. Açıklamada, Türkiye’de gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önüne geçilmesi, sağlığın korunması ve tüketicilerin aldatılmasının önlenmesi ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gerek mevzuat yönüyle gerekse resmi kontrol uygulamalarının yeniliklerle devam edeceği kaydedildi. 2015 yılı Haziran ayı sonu itibariyle yaklaşık 335 bin denetim gerçekleştirildiği, denetim sonucunda 79 parti ürün taklit-tağşiş kapsamında ve 16 parti ürünün ise içerisinde bulunmaması gereken ilaç etken maddesi bulunduğu için haksız kazanç elde etmeye yönelik olarak gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edildiği vurgulandı. Açıklamada Afyonkarahisar’dan da 4 firmanın listede yer aldığı belirtilldi. Söz konusu firmalar ve ürünlerde bulunan yabancı maddelerle ilgili şu ifadelere yer verildi:
"Baltaş Süt Ürünleri Limited Şirketi-Baltaş marka yoğurt ve tam yağlı beyaz peynirde bitkisel yağ tespiti.
Mutlu Tolga Gıda Limited Şirketi-Ilgaz Yaylası markalı yarım yağlı tulum peynirinde nişasta tespiti.
Köktürkler Limited Şirketi-Hanönü markalı tereyağın da bitkisel yağ, aynı firmanın Ecem Elmalı markalı tereyağın da yabancı yağ tespiti.
Bozouk Et ve Et Ürünleri Limited Şirketi -Mehmet Bozokoğlulları markalı dana sucukta kanatlı eti ve büyükbaş hayvan baş ve tükürük bezi eti tespiti."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık, Gıda Ürünlerinde Taklit Ve Tağşiş Yapan Firmaları Açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN