Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Memur Sen’den Mursi’nin İdam Kararına Tepki

Giriş Tarihi: 18.5.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 15:01
Memur Sen’den Mursi’nin İdam Kararına Tepki
Memur-Sen Şube Başkanlığı üyeleri, Mısır’ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararını protesto etti.
Memur-Sen Ağrı Şube Başkanlığı önünde başlayan protesto yürüyüşüne Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Ağrı Milletvekili Adayı Abdullah Atalay, AK Parti Ağrı İl Başkanı Abdurrahman Çetin, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Düzenlenen yürüyüş öncesi grup adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen Ağrı Şube Başkanı Süleyman Gümüşer, idam sehpalarının direnişi durduramayacağını ifade etti. Gümüşer, “Hafta sonu darbe hukuku Mursi, Bedii ve Karadavi’nin de aralarında bulunduğu 106 kişinin dosyasını, idam kararıyla ilgili görüş alınması için müftülüğe gönderdi. Yazıklar olsun. Mursi’ye ve Mısır halkına karşı verilen haksız, hukuksuz kararları ve alçakça saldırıları, despotizmi şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. İdam kararları Mısır’daki vahşetin tescilidir. Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir. Haklı olanları cezalar susturamaz, gerçekleri darbeciler örtemez. Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. İspat edilmiş tek suç bulunmazken, milletin seçtikleri yargılanamaz, siyasi kararlarla özgür düşünce esir alınamaz, baskı, dayatma, idam sehpaları direnişi durduramaz” dedi.
Birleşmiş Milletlerin halen neden sessiz olduğunu sorgulamak gerektiğini ifade eden Gümüşer, “Mısır’da zulüm kol geziyor, Birleşmiş Milletler yine yan çiziyor. Mısır’da darbe olmasaydı, Suriye’de devrim tamamlansaydı, azgın İsrail bu kadar rahat katliam yapamayacaktı. Ama Birleşmiş Milletler darbeciye darbeci, diktatöre diktatör diyemediği gibi her defasında onların değirmenine su taşıdı. İki yüzlü davranışıyla Birleşmiş Milletler bu coğrafyaya zarar verdi, mazlum halkların ahını aldı. Mısır, İsrail’e yandaş, Suriye küresel emperyalizme sırdaş oldu. Mısır Gazze’nin can damarlarını tıkadı, Suriye Filistin mülteci kamplarını bombalayarak katliamlara ortak oldu. Bu zulmün bir eseri de Birleşmiş Milletlerdir. Sizi de asla affetmeyeceğiz. İnsanlığa yine ihanet ettiniz” şeklinde konuştu.
Mısır’da Mursi dahil tüm İhvan üyelerinin serbest bırakılması gerektiğinin belirten Gümüşer, “Mısır, Gazze, Suriye, Irak, Arakan, Bangladeş, Doğu Türkistan başta olmak üzere emperyalizm tarafından sömürülen ne kadar ülke varsa özgür kalıncaya kadar mücadele edeceğiz. Mahkemelerde hesap verenler Mursi’ler değil Sisiler, Esed’ler ve onların küresel ortakları olana kadar vazgeçmeyeceğiz. Son sözümüz şudur; binlerce darbe karşıtının katledildiği Mısır’da katillerin verdiği hukuksuz kararları tanımıyor, silaha ve şiddete bulaşmayarak örnek bir duruş sergileyen Mısır halkının yanında durduğumuzu Memur-Sen olarak deklare ediyoruz. Mursi dahil tüm İhvan tutukluları serbest bırakılmalı, Muhammed Mursi’nin göreve iadesi sağlanmalı, darbenin asker-sivil tüm aktörleri yargılanmalıdır” dedi.
Protesto yürüyüşü sonrası konuşan AK Parti Ağrı Milletvekili Adayı Abdullah Atalay ise, kararı şiddetle kınadığını ifade etti. Atalay, “Sivil toplum kuruluşlarımızdan Memur-Sen’in düzenlemiş olduğu bu protesto yürüyüşüne hep birlikte katıldık. Tabi toplum bu konuda çok duyarlı. Zulüm hiçbir zaman ebedi olmayacaktır. Zulmün her zaman karşılığı yıkım olacaktır. Toplumun iradesine, halkın iradesine yönelen darbeci sistemlerin geldiği nokta budur işte. Bu halkın temsilcilerini idama mahkum ettirerek toplumun vicdanını kanatan, yaralayan kararlar alarak bu Müslüman halka, bu Müslüman coğrafyaya, ümmete ne kadar olumsuz mesaj verdiklerini hep birlikte görüyoruz. Bir an önce bu karardan vazgeçilmesini istiyoruz. Hem Ağrı kamuoyu olarak, hem Müslüman kamuoyu olarak bunu şiddetle kınıyoruz. Bu kararı her zaman kınayacağız. Mısır halkının, Mursi’nin ve taraftarlarının yanında olduğumuzu özellikle belirtmek istiyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memur Sen’den Mursi’nin İdam Kararına Tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN