Ömrünüz uzun olsun

TÜİK verilerine göre Batı Akdeniz'de yaşayan kadınlar erkeklerden daha şanslı çıktı. Kadınların erkeklere oranla 5 yıl daha fazla yaşadıkları belirlendi

Giriş Tarihi: 4.10.2014
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bölge Müdürlüğü'nün yayınladığı 'Hayat Tablosu' verilerine göre Antalya'da kadınlar erkeklerden 5 yıl daha fazla yaşıyor. TÜİK tarafından ilk kez hazırlanan ve insanların yaşamları boyunca karşı karşıya kaldıkları ölüm riskleri ile ortalama yaşam sürelerini gösteren Hayat Tablosu'na göre Batı Akdeniz'de yaşayanların ortalama ömrü 77 yıl.

İLK KEZ AÇIKLANDI
Antalya, Burdur ve Isparta'da yaşam sürelerini açıklayan TÜİK Bölge Müdürü Abdi Öncel, "TÜİK özel hayat tablolarını ilk kez Türkiye ve iller düzeyinde idari kayıtlara dayalı olarak üretmiştir. Yapılan çalışma insanların çeşitli yaşlarda yaşamları boyunca karşı karşıya kaldıkları ölüm riskini ve ortalama olarak ne kadar yaşadıklarını gösteriyor" dedi.

5 YIL FARK VAR

TÜİK tarafından hazırlanan tam Hayat Tablosu'na göre Antalya'da yaşam süresi erkekte 75,3, kadında ise 80,4 yıl. Isparta'da yaşam süresi erkekte 73,9, kadında 79,1 yıl olurken, Burdur'da yaşam süreleri erkekte 75 kadında da 80 yıl olarak açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ömrünüz uzun olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN