Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bekçi baba' yerine toplum polisi geldi

Antalya Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'nde görevli mahalle polisleri yaptıkları özel çalışmalar ile eski mahalle bekçilerini ileri taşıdı

Giriş Tarihi: 6.10.2014
Antalya Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'nde görevli 50 Mahalle Polisi, 126 mahallede halkın özlemle andığı 'bekçi baba'ların görevini alıp daha ileri taşıdı. Mahalle polisleri evleri tek tek dolaşarak aileleri her türlü olumsuzluğa karşı bilgilendiriyor, mahallenin güvenliğini sağlamak için elinden ne geliyorsa yapıyor. Taşradan kente yeni gelen ailelerin kente uyumu dahil her türlü sorun ile ilgileniyor. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'nün ve mahalle polislerinin çalışmaları ile kentteki suç miktarı yüzde 50 düştü.

MAHALLENİN HERŞEYİ

Mahalle polisi yeni taşınanlar dahil, hastaneye kaldırılan kişilerin sorunu ile tek tek ilgileniyor. Vatandaşın devletle ilk karşılaştığı kişiler olan mahalle polisleri eski gece bekçilerinin görevlerinin yanı sıra günümüzde insanların karşılaşabilecekleri tüm sorunlar ile ilgileniyor. Mahalle halkı polislere 24 saat telefonla ulaşabiliyor.

ÖNLEYİCİ HİZMET
Mahalle polisleri 'Önlemek tedavi etmekten daha iyidir' sloganı ile vatandaşın hizmetine koşuyor. Anaokuluna başlayan miniklere bile günlük hayatta gerekli olabilecek temel güvenlik önlemleri ve trafik kurallarını içeren bilgileri eğlendirerek anlatıp kolay öğrenmelerini sağlıyor. Toplum Destekli Polislik Müdürlüğü'nün çocuklara ulaşmakta kullandığı çizgi karakter olan 'Polirobot'u da kullanan mahalle polisleri ayrıca çocuklara fotoğraflı, kişisel ve veli irtibat bilgilerinin bulunduğu 'Poliçocuk' kimlik kartları dağıtıyor. Polisler ayrıca aileleri uyuşturucuya karşı da bilinçlendiriyor.

KENTLİLİK BİLİNCİ OLUŞTU

Toplum Destekli Şube Müdürlüğü'nden sorumlu Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı İsa Yılmaz, yürüttükleri projeler ile vatandaşlarda kentlilik bilincini oluşturduklarını söyledi. Böylece güvenlik konularında her vatandaşın birer polis olmasını sağladıklarını da belirten Yıldırım, "Biz 24 saat vatandaşın hizmetindeyiz. Mahalle polislerimiz sadece geceleri bekçiler gibi düdük çalmıyor. Düdüğü de vatandaş rahatsız olmasın diye çalmıyoruz" diye konuştu.

SUÇ ORANI DÜŞTÜ

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Uğur Güçlü ise toplum destekli ve mahalle polislerinin çalışması sonucu Antalya'da suç oranın yüzde 50 düştüğünü söyledi. Şubelerinde 50 Mahalle Polisi ile çalıştıklarını belirten Güçlü, "126 mahalleye 39 polis ile hizmet veriliyor. Geriye kalan arkadaşlarımız idari görev yapıyor. Mahalle polislerimiz 2006 yılında kurulduğundan bu yana kentteki konutların tamamını tek tek ziyaret etti.. 1 mahalle polisimize 28 bin Antalyalı düşüyor. İngiltere'de ise 1 polise 8 bin kişi düşüyor. Arkadaşlarımızın içten ve özverili çalışması ile biz suç oranını düşürmeyi başardık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bekçi baba' yerine toplum polisi geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN