Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin izleri Antalya'ya geliyor

Giriş Tarihi: 8.10.2014

Antalya'da 5'inci kez kapılarını açacak olan Yöresel Ürünler Fuarı'nda 81 ilin kendine özgü ürünleri dünyaya tanıtılacak

Türkiye'nin en büyük yerel ürün fuarı olan Yöresel Ürünler Fuarı (), Antalya'da 22 Ekim'de kapılarını 5'inci defa açıyor. 26 Ekim'e kadar Antalya EXPO Center'da Anadolu'nun yerel lezzetleri, el emeği göz nuru ürünlerinin sergileneceği, tanıtılacağı, pazar aranacağı YÖREX'e 81 ilin katılımı bekleniyor.

YÖRESEL ÜRÜNLER PROJESİ

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, 10 bin yıllık geçmişe sahip Anadolu topraklarının yüzlerce medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, "Medeniyetlerin hepsi bu eşsiz topraklarda kalıcı izler bırakmışlar. Bu izler, tarihin süzgecinden geçerek bizlere kadar ulaşmış. Türkiye'de kıyıda köşede kalmış binlerce yöresel ve geleneksel ürünümüz var ancak bunların birçoğu maalesef kaybolmaya yüz tutmuş durumda" diye konuştu.

ANTALYA BULUŞMA NOKTASI

Yöresel ürünleri ekonomiye kazandırmak için Yöresel Ürünler Projesi'ni hayata geçirdiklerini hatırlatan Ali Çandır, proje çerçevesinde 2010 yılından başlayarak Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı'nı düzenlediklerini kaydetti. Antalya EXPO Center'da bu yıl beşincisi düzenlenecek Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı'nda Türkiye'nin bütün renklerinin buluşacağını kaydeden Ali Çandır, "Antalyamız bir dünya kenti olma yolunda ilerlerken, istedik ki aynı zamanda Anadolumuzun ve Trakyamızın da bir buluşma ve toplanma noktası olsun" dedi.

FİKRİ MÜLKİYET HAKKI

YÖREX'in temel amacının üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla bilinen her türlü gıda, tarım, el sanatı ve sanayi ürünlerinin ticari potansiyelini arttırmak, bu yolla yerinde istihdam süreçlerine katkıda bulunmak, bu ürünleri satışa sunan işletmelerin önünü açmak ve kapasitelerini büyütmek olduğunu kaydeden Çandır, "Yöresel ürünleri bir fikri mülkiyet hakkı olarak kabul eden, hem üreticinin hem de tüketicinin korunmasını sağlayan coğrafi işaretler koruma sisteminin yaygınlaştırılmasını ve etkin kullanılmasını sağlamak da en önemli hedefler arasında yer almaktadır" diye konuştu.

YÖRESEL ÜRÜNÜN GÜVENCESİ
Antalya Ticaret Borsası Coğrafi İşaret Uzmanı Dr. Rana Demirer ise coğrafi işaretin yöresel ürünlerin en önemli koruması olduğunu belirterek, coğrafi işarete konu malların dünya ticaretinde 50 milyar dolaklık ticaret hacmi bulunduğunu belirterek, "Her geçen yıl bu hacim artmaktadır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin izleri Antalya'ya geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN