Burdur'da 1500 yıllık antik restoran bulundu

Kibyra Antik Kenti'nde yapılan kazılarda yaklaşık bin 500 yıllık restoran bulundu

Giriş Tarihi: 9.10.2014
Burdur'un Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kenti'nde yapılan kazılarda Doğu Romalılar döneminde kullanılmış yaklaşık bin 500 yıllık olduğu belirtilen restoran bulundu. Kibyra Antik Kenti'nde yapılan kazılarda görevli Diyarbakır Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı'ndan Araştırma Görevlisi İsmail Baytak, antik kentin agora bölümünde yaptıkları çalışmalarda bir fırın, fırının önünde küçük bir ocak ve hemen yanında 1 metre çapında 2 büyük ve bir küçük mermer masaya rastladıklarını söyledi.

İPUCU FİLOSEBASTON
Bütün bu buluntulardan söz konusu yapının şimdiki tanımlarıyla bir restoran olarak kullanılmış olduğunun anlaşıldığını anlatan Baytak, "Ortaya çıkarılan masalar içerisine yemek servisi yapılabilecek şekilde tasarlanmış. Küçük ocakta ise tencere ya da demlik gibi şeyler ısıtılmış. Fırının alt kısmında cam, seramik, kemik kalıntıları ve sikkeler buldu" dedi.

KİBYRALI DOSTLARIN YERİ

Bu buluntular ışığında yapının bin 500 ya da bin 550 yıllık olduğunu söyleyebileceklerini dile getiren Baytak, "Fırının çevresindeki mermer masalar 25 kişilik ve yemek servisi yapıldığı anlaşılıyor. Restoranın ön bölümünde bulunan ve 'Filosebaston' diye okunan bir yazıt bulduk. Bu kelime Latince 'Dostların Yeri' ya da 'Kibyra Dostu' anlamında kullanılmış. Günümüzdeki lokanta ismi gibi. Bu yazıt buranın bir restoran olarak kullanıldığı fikrimizi destekledi" bilgisini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur'da 1500 yıllık antik restoran bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN