Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir cinayet davası arapsaçına döndü

Antalya'da 2010 tarihinde manken Burcu Çağlayan'ı balkondan attığı iddiasıyla yargılanan İbrahim T'nin davası arapsaçına döndü

Giriş Tarihi: 11.10.2014
Antalya'da 24 Temmuz 2010 tarihinde 21 yaşındaki manken Burcu Çağlayan'ın Fener Mahallesi Akanay Sitesi'nde İbrahim T'ye ait 5'inci kattaki evin balkonundan düşerek yaşamını yitirdiği olayla ilgili davada kafalar karıştı. Çağlayan'ın balkondan sevgilisi İbrahim T. tarafından atıldığı iddiasıyla açılan dava İstanbul'dan getirilen bilirkişinin ifadeleriyle arapsaçına döndü. Duruşmaya, firari sanık İbrahim T. dışında tüm taraflar katıldı. Mahkeme ilk olarak yan binanın güvenlik görevlisi Kazım Öztürk, kapıcı Cafer Şenel ve alt kat komşusu Didem Özbatir'i dinlendi.

DÜŞME ŞEKLİ

Daha sonra İbrahim T'nin avukatları tarafından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne ücreti ödenerek mahkemeye getirilen bilirkişi Prof. Dr. Abdullah Coşkun Yorulmaz dinlendi. Prof. Dr. Yorulmaz, Burcu Çağlayan'ın balkondan 2 saniye içinde düştüğünü ve yaklaşık 1 dakika içinde de can verdiğini söyledi. Kişinin kamera görüntüleri yoksa düşme şeklinin belirlemeyeceğini de belirten Yorulmaz, "Burcu düştüğünde canlı idi. Bu otopsi sonucu nefes almak isterken kanama yüzünden ciğerlerine nefes yerine kan dolmasından anlaşılmıştır. Düşmesinin ardından refleks olarak ölmeden önce bacağını da kasılma ve seyirmeler neticesinde başka yere doğru atmış olabilir. Yerde yatış şeklinden atılıp atılmadığı anlaşılmaz" diye konuştu.

BİLİMSELLİKTEN UZAK

Prof. Dr. Yorulmaz yaşanan olayın ardından cinayet raporu sunan Ulusal Kriminal Laboratuvarı'nın bilimsellikten uzak rapor hazırladığını öne sürdü. Kendisinin adli tıbba uzman yetiştirdiğini belirten Prof. Dr. Yorulmaz, "Ulusal Kriminal Laboratuvarı bilimsel olmayan rakamlar ve varsayımlar üzerine bir rapor hazırlamış. Onları buradan kınıyorum. Ben bu konuda çok çalıştım" diye konuştu. Dosya üzerinde çok ayrıntılı ve titiz olarak çalıştığını da ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, "Kadının saçlarında postiş var. Ayrıca tokalar var. Bunlar bir kavga olmuş olsaydı bozulurdu. Ayrıca DNA olarak hazırladıkları bir rapor var. Kavga olsa kadının tırnak aralarında DNA bulunurdu. Ayrıca küvette bulunan karışık DNA'lar herhangi bir zamanda oraya bulaşmış olabilir. Başkası benim saçlarıma elini geçirse bile benim DNA'm onun tırnaklarının arasında bulunabilir" dedi.

BALKON DEMİRİNDE PARMAK İZİ NİYE YOK?
Burcu Çağlayan'ın avukatı Ahmet Onaran, "Sporcu bir geçmişi bulunan Çağlayan'ın o parmaklıklardan aşağı kendisinin atladığını varsayıyorsak, neden korkuluklarda hiç parmak izi yok?" diye sordu. Prof. Yorulmaz bu soruya, "Balkon demiri alüminyumdan, kadının elleri bir erkeğinkinden daha nemlidir ve o metalde parmak izi kalmaması normaldir" diye cevap verdi. Çağlayan'ın avukatları Prof. Yorulmaz'a sanık avukatları tarafından ücret ödenerek bilirkişilik yaptırıldığına dikkat çekerek, söylediklerinin mahkeme tarafından kabul edilmemesini istedi. Sanık avukatları ise İbrahim T'nin yakalama kararının kaldırılmasını ve tutuklanmama garantisi verilirse mahkemeye gelip ifade vereceğini belirtti. Mahkeme İbrahim T'nin yakalama kararının devamına karar vererek duruşmayı erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir cinayet davası arapsaçına döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN