Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hızır gibi yetişiyorlar

Antalya İl Sağlık Müdürü Hülür, kentteki 112 acil ekiplerinin yılda 100 bin vaka taşıdığını ve vakaya ulaşma hızıyla dünya birincisi olduklarını açıkladı

Giriş Tarihi: 14.10.2014
Hızır gibi yetişiyorlar
Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, Gazipaşa'dan Kaş'a kadar 600 kilometre uzunluğundaki sahil bandında 72 ambulans ve 750 personel ile yılda 100 bin vaka taşıdıklarını söyledi. Her türlü vakaya ortalama 5 ile 8 dakikada ulaşarak müdahale ettiklerini belirten Dr. Hülür, "Vakalara ulaşma süresinde dünya ortalaması 10 dakika. Biz bundan kat kat iyiyiz. Antalya'ya kent merkezindeki vatandaştan kente en uzak dağın başında hastalanan çobanımıza kadar vakalara karadan ve havadan müdahale edip en yakın hastaneye ulaştırıyoruz" dedi.

72 AMBULANS 24 SAAT HAZIR

Antalya'da 1996 yılında kurulan 112 Hızır Acil Servisi'nin ilk başta 7 ambulans 72 personel ile hizmet verdiğini belirten Dr. Hülür, Sağlık Bakanlığı verilerine göre 50 bin kişiye bir ambulans düştüğünü açıkladı. Antalya'da 43 istasyon olması gerekirken şu an 52 istasyon olduğunu da belirten Hülür, "Biz bunu da yeterli görmüyoruz. 600 kilometrelik sahil bandında istasyon sayısını 62'ye çıkaracağız. Vatandaşa ulaşım süresini daha da kısaltacağız" ifadesini kullandı.

HELİKOPTER DEVREDE

Kara ambulanslarının ulaşamadığı noktalarda ambulans helikopterin devreye girdiğini belirten Hülür, Antalya'da dağın başında kuş konmaz, kervan geçmez bir noktada bulunan vakaya dahi ambulans helikopter ile müdahale ettiklerini bildirdi. Helikopter ile bir yılda 300 vakayı hastaneye taşıdıklarını da belirten Dr. Hülür, "Bizim görevimiz vatandaşı hizmet etmek, hastayı, yaralıyı hastaneye yetiştirmek. Bunu da özveri ile yapıyoruz" diye konuştu.

UMKE EKİBİ TEYAKKUZDA
Ambulans hizmetleri yanında Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekibinin de Antalya ve çevresinde çıkacak herhangi bir kaza, doğal affet ve benzeri durumda 24 saat teyakkuz durumunda olduğunu ve ekipte gönüllü kişilerin de çalıştığını söyleyen Dr. Hülür, "Kısaca karada, havada ve denizde ekiplerimiz günün her saatinde hazır kıta görev yapmakta. Günün her saati, vatandaşın hizmetindeyiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hızır gibi yetişiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN