Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SGK'da yapılandırma dönemi

Giriş Tarihi: 15.10.2014
SGK'da yapılandırma dönemi
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sigorta primi borçlarında yapılandırmaya gidiyor. Yapılandırma 2014 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin ödenmemiş prim borçlarını kapsayacak. Genel sağlık sigortası borçları hariç diğer borçlar için son başvuru tarihi 31 Aralık 2014 olarak belirlendi.
YAPILANDIRMA KAPSAMI

Yapılandırmanın işverenlerin sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı, idari para cezası gibi işlerden kaynaklanan fark prim borçlarını kapsadığını aktaran SGK İl Müdürü Selim Erol, "Ayrıca kamu idarelerinin, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı ile fiili hizmet süresi zammı ve itibari hizmet süresi borçları ve ek karşılık primleri, emekli olduktan sonra 4/1(b) kapsamında çalışanların sosyal güvenlik destek primi borçları, ödenmesi imkanı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi borçları, Genel sağlık sigortalısı olanların genel sağlık sigortası primi borçları bu yapılandırma kapsamında değerlendirilecektir" dedi.

İNTERNETTEN BAŞVURU
İşverenlerin borçları için işyeri dosyasının bulunduğu sosyal güvenlik merkezine başvurması gerektiğini ifade eden Erol, başvuruların www.sgk.gov.tr internet adresinden de yapılabileceğini söyledi. Ev hizmetlerinde aynı kişinin yanında ay içerisinde 10 günden az çalışanların 5510 sayılı kanuna eklenen ek madde ile sigortalı sayılacaklarını açıklayan Erol, doğum borçlanmasının emeklilik yaşına etki etmediğini, sadece emeklilik için gerekli olan prim ödeme gün sayısına borçlanılan sürelerin ilave edileceğini aktardı. Can YÜCEL / Antalya
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK'da yapılandırma dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN