Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Felç geçiren oğlunu sevgisiyle yürüttü

Giriş Tarihi: 19.10.2014
Felç geçiren oğlunu sevgisiyle yürüttü

Filiz öğretmen doğum sırasında felç olan ve iki gözünü kaybeden oğlu Barış'a 30 yıl bebek gibi baktı. Anne sevgisi ve azmi felci yendi, Barış yürüdü

Antalya'da öğretmen emeklisi anne Elif Ağum, doğum sırasında yaşanan sinir sıkışması sonucu görme yeteneğini kaybeden ve felç olan oğlu Barış'ı sevgisiyle ayağa kaldırdı. Küçük yaştan bu yana haftanın 3 günü diyalize giren Barış, 2 yıl önce böbrek nakli oldu. 3 çocuk annesi Elif öğretmen, "Hayat mücadele. Ağlamak sorunu çözmüyor. Onun bir gülüşü dünyalara bedel" diyerek oğluna adadığı 34 yıllık sevgisini SABAH Akdeniz'e anlattı. Filiz öğretmenin film senaryolarına taş çıkartan mücadelesi 1981 yılında Tunceli'de başladı. Burada öğretmenlik yapan Filiz Ağum, o günün şartlarında ebe gözetiminde evde doğum yaptı. Oğlu iki haftalıkken gözlerindeki büyüme ve kaymadan şüphelenen anne hemen doktora koştu. Hacettepe Hastanesi'nde yapılan ayrıntılı muayenenin ardından Barış'ın doğum sırasında gerçekleşen sinir sıkışması sonucu göremediği ve felç olduğu tespit edildi. Doktorlar, "Bu çocuk fazla yaşamaz" dedi.

PES ETMEDİ

Oğlunun hastalığı ile yıkılan anne, onu yaşatmaya kararlıydı. Filiz öğretmenin tayini 1983 yılında Tokat'a, 1993 yılında ise Antalya'ya çıktı. Cefakar anne, okul dışında bütün zamanını Barış'a verdi. Gerektiğinde günlerce uyumadı. Kısa sürede ölür denen Barış, annesinin sevgisi ve özverisiyle inatla yaşamaya devam etti. Görme engelli ve felçli olduğu için de ona yılmadan usanmadan baktı.

OKUMAYI ÖĞRETTİ

Filiz öğretmen "Benim yaşama sevincim" diye tanımladığı oğluna adeta bir bebek gibi baktı. Anne Ağum, Barış'ı engelliler okuluna yazdırdı. Ancak ağır görme ve bedensel engeli yanında konuşma güçlüğü de çektiği için öğrenim göremeyen oğluna evde öğretmenlik yaptı. Okuma yazma öğretti. Oğluna yemek yeme, tuvalete gitme gibi günlük işlerini öğreten annenin sevgisi ve özverisiyle zor olan hayatı kolaylaşmaya başladı. Filiz öğretmen büyüdükçe oğluna kısıtlı da olsa konuşmayı da öğretti.

30 YIL SONRA FELCİ YENDİ
Yürüyemeyen ve yemeğini dahi annesinin yardımıyla yiyen Barış, bu süreçte 30 yaşına geldi. Anne oğlunun iyileşmesi için umudunu hiç yitirmedi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 2011 yılında yeniden fizik tedavi gördü. 8 aylık bir tedavi sürecinin ardından annenin 30 yıllık mücadelesi karşılığını verdi. Oğlu Barış, felci yenerek yürümeye başladı. Bu mucize iyileşme anneyi havalara uçurdu. Tüm engellerinin yanında böbrek hastası da olan Barış haftanın 3 günü diyalize giriyordu ve artık acilen nakil olması gerektiği ortaya çıkmıştı. Barış, 2012 Nisan ayında İstanbul'da hayatını kaybeden bir kişinin bağışlanan böbreği ile hayata tekrar tutundu ve diyalizden de kurtuldu.

BİZ ÇOK MUTLUYUZ
Filiz öğretmen oğlu Barış ile birlikte çok mutlu olduklarını söyledi. Ona olan umudunu hiç kaybetmediğini de belirten Filiz Ağum, "30 yıl mücadelenin ardından felci yendik. Bu süreçte Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ndeki hocalarımız da Barış ile bana çok ama çok yardımcı oldular. Böbrek nakli olması Barış'ı rahatlattı. Şimdi kontroller için hastaneye geliyoruz. Ben Barış'ın annesi, öğretmeni, doktoru ve arkadaşı oldum. Bu sayede tüm engelleri birlikte aştık. Sevgiden daha büyük bir tedavi yok" diye mutluluğunu dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Felç geçiren oğlunu sevgisiyle yürüttü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN