Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya artık ayağa kalk

ATSO Başkanı Budak, EXPO, G-20, B-20 gibi dev organizasyonlara ev sahipliği yapacak olan Antalya'da heyecan yaşanmamasına dikkat çekti

Giriş Tarihi: 22.10.2014
Antalya artık ayağa kalk
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, önümüzdeki 1.5 yıl içerisinde Antalya'nın dünya üzerindeki çok önemli 3 uluslararası organizasyona ev sahipliği yapacağını hatırlatarak, kentte bununla ilgili heyecan olmadığına dikkat çekti.

LİDERLER GELECEK

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip 20 ülkesinin liderlerinin G-20 zirvesi için Antalya'ya geleceğini belirten Budak, "2015 yılında Kasım'ın son haftası ya da Aralık başında Obama'dan, Merkel'e, Putin'den Holland'a kadar dünyanın en önemli liderleri Antalya'da olacak. G-20'den bir gün önce de yine dünyanın en büyük 20 işadamı örgütünün katılacağı B-20 zirvesi de Antalya'da gerçekleşecek" dedi.

ŞANS 40 YIL SONRA GELİR
G-20 ve B-20 zirvelerinin Antalya'ya ancak 40 yıl sonra tekrar gelebileceğini söyleyen Budak, "Havayolu ile gelirken taş ocaklarını görüyorsunuz. Çirkin bir görüntü. Liderler evlerin çatılarında bulunan günısı kirliliğini görecekler. Uçaktan indiler, otele gidecekler, Kundu'da kalacaksınız, Boztepe'nin oradan geçiyorsunuz. Nasıl bir yoldan geçeceksiniz. Daha otele ulaşmadan yorumlar başlayacak. 'Eğer yol böyle ise otel kim bilir nasıldır' diye. Oteller kaliteli ama yolun hali içler acısı" şeklinde konuştu.

AVAMLIK BİTMELİ
Önümüzde sadece 1 yıl gibi kısa bir süre kaldığına dikkat çeken Budak, sözlerine şu şekilde devam etti: "Antalya'nın bütün kurumları bütün konsantrasyonlarını bu işe vermek zorunda. EXPO için yapılmadıysa G-20 için büyük bir kongre merkezinin temeli atılmalı. Kentlilik bilinci ile ilgili yerel yönetimler bugünden itibaren çalışmalara başlamalı. Kuralları olmalı kentte yaşamanın. Kalkıp Kalekapısı'nda 2 liraya döner satamazsın. Kaleiçi'nde ünlü markaların imitasyon ürünleri satılmamalı. Bu avam görüntülerin ortadan kalkması lazım."

ANTALYA'YA ÇOK YAZIK OLUR
Antalya'nın bu olumsuzluklardan kurtulması gerektiğini aktaran Budak, "Biz istedik, olmadı. Hiç değilse artık dünya liderleri için yapın" dedi. G-20 zirvesinin hemen ardından EXPO 2016'nın başlayacağına dikkat çeken Budak, "Antalya'da sadece refüjlerde çiçek var. Kalekapısı beton, Tophane beton. Berlin'in yeşil oranı yüzde 60, New York yüzde 45, Antalya'da ise sadece yüzde 5. Günısı sorunu çözülmeli. Artık bu kent dönüştürülmeli. Aksi takdir de Antalya'ya yazık olur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya artık ayağa kalk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN