Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dondurulmuş gıdalara sıkı takip

Hızlı dondurulmuş gıdaların taşınması, depolanması, dağıtımı ve satış reyonlarında muhafaza edilmesi sırasında soğuk zincirin kırılmaması amacıyla sıkı kontrol yapılacak

Giriş Tarihi: 22.10.2014
Dondurulmuş gıdalara sıkı takip
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 'Türk Gıda Kodeksi Hızlı Dondurulmuş Gıdaların Depolanması, Muhafazası ve Taşınması Sırasında Sıcaklığın İzlenmesi Hakkındaki Tebliğ' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, hızlı dondurulmuş gıdaların depolanması, muhafazası ve taşınması sırasında ortam sıcaklığı, uygun ölçüm ve kayıt cihazları kullanılarak sık ve düzenli aralıklarla kaydedilecek. Sıcaklığı izlemek amacı ile kullanılan tüm ölçüm ve kayıt cihazları TS EN 12830, TS EN 13485 ve TS EN 13486 standartlarına uygun olacak.

KAYITLAR SAKLANACAK

Sıcaklık kayıtları düzenli aralıklarla tutulacak ve bu kayıtlar, en az 1 yıl veya gıdanın yapısı ve raf ömrü dikkate alınarak daha uzun süre ile saklanacak. İşletmeler, bu tebliğ hükümlerine 1 Ekim 2017'ye kadar uyum sağlamak zorunda olacak.

EŞİK DEĞER EKSİ 18
Hızlı dondurulmuş gıdaların sıcaklığı, ürünün tüm noktalarında eksi 18 derece veya daha düşük bir sıcaklıkta sabitlenecek. Ancak taşıma ve dağıtım aşamaları ile perakende satış reyonlarındaki dolaplarda muhtemel kısa süreli sıcaklık artış toleransı 3 dereceyi geçmeyecek. Kontroller sırasında hızlı dondurulmuş gıdalarda rastgele kontroller yapılacak. Doğrudan son tüketiciye arz edilen hızlı dondurulmuş gıdalar, uygun şekilde ambalajlanacak. Söz konusu tebliğin yayım tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri; bu tebliğ hükümlerine 1 Ekim 2015'e kadar uyum sağlamak zorunda olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dondurulmuş gıdalara sıkı takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN