Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin renkleri YÖREX'te

Antalya'da bu yıl 5'incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX kapılarını ziyarete açtı

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Türkiye'nin renkleri YÖREX'te
Antalya Ticaret Borsası'nın (ATB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği ile bu yıl 5'incisini düzenlediği Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), Antalya Expo Center'da açıldı. Açılış törenine Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Antalya Valisi Muammer Türker, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederayonu Başkanı Bendevi Palandöken, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Habip Asan, bazı milletvekilleri ve sektör temsilcileri katıldı. 26 Ekim'e kadar açık kalacak fuarda 62 il ile KKTC'nin yerel ürünleri sergilenecek. 113 stantta 325 katılımcının yer aldığı fuarda 110 oda ve borsa, 9 kalkınma ajansı, 51 kurum ve 155 firma bulunuyor.

ZENGİN ANADOLU KÜLTÜRÜ

Açılış töreninde konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, binlerce yıldır medeniyetlere ev sahipliği yapmış Anadolu'nun mutfaktan el sanatlarına çok zengin bir kültüre sahip olduğunu, Yöresel Ürünler Fuarı'nın da ekonomik değerinin yanı sıra kültürel mirasın tanınması açısından da önem taşıdığını söyledi. Dünya bir taraftan küreselleşirken bir taraftan da yerelleşmenin güçlendiğini kaydeden Yılmaz, küreselleşme ve yerelleşmenin iç içe geçtiği bu dönemde özgün kültürel ürünlerin kırsal kalkınmanın aracı olacağını bildirdi.

179 COĞRAFİ İŞARET

Bakan Yılmaz, bu yıl Ekim ayı itibarıyla TPE'den tescil almış 179 coğrafi işaret bulunduğunubildirerek, Antalya'nın henüz coğrafi işaret alamadığını kaydetti. Yılmaz, "Antalya tavşan yüreği zeytini tescil edilme sürecinde. Antalya'nın mutlaka coğrafi işaretlerini artırması gerekiyor" dedi.

PAZAR 100 MİLYAR DOLAR

Dünyada yöresel ürün pazarının 100 milyar dolar olduğunu, sadece AB'nin bin 500'e yakın yöresel üründen 55 milyar avroluk ekonomik değer oluşturduğunun altını çizen ATB Başkanı Ali Çandır, Türkiye'de ekonomiye kazandırılmayı bekleyen 3 bin 500 yöresel ürün bulunduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin renkleri YÖREX'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN