Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YÖREX'e ünlü ilgisi

ATB tarafından Expo Center'da düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, ünlü simaların da ilgisini çekiyor. Fulden Uras ve Aysu Baceoğlu, standları gezdi

Giriş Tarihi: 25.10.2014
YÖREX'e ünlü ilgisi
Antalya Ticaret Borsası tarafından Expo Center'da düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, ünlü simaların da ilgisini çekiyor. Fuarı ziyaret eden sinema sanatçısı Fulden Uras ile manken Aysu Baceoğlu, standları gezerek yöresel ürünleri ilgiyle inceleyip tadına baktı. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası'nın standına uğrayan ikili burada Altın Susam, keçiboynuzu ürünleri ve Manavgat narı hakkında MATSO Başkanı Ahmet Boztaş'tan bilgi aldı. İkilinin bir başka durağı fuara 'Halımız, Narımız ve Zeytinimiz' temasıyla katılan Döşemealtı Belediyesi'nin standı oldu.

VALİDEN SALEP İKRAMI

Fuarda bir başka ilginç enstantaneyi de Burdur Valisi Hasan Kürklü oluşturdu. Vali Kürklü, Bucak salebini Burdur standını ziyaret eden vatandaşlara kendi elleriyle ikram etti. Burdur'da iki tane coğrafi işaret bulunduğunu fakat coğrafi işaret sayısının arttırmak için çalışmalara devam edildiğini söyleyen Vali Kürklü, "Burdur'umuzun yöresel anlamda çok kaliteli ürünleri var. Bu tür fuarların en büyük faydası, bizim kesinlikle markalaşmaya gitmemiz lazımdır" diye konuştu.

15 KADININ BAŞARI HİKAYESİ

Fuar öte yandan, farklı ürünlerin sergilenmesinin yanı sıra ilginç hayat hikayeleriyle de öne çıktı. Fuarda stant açan Amasya Ticaret ve Sanayi Odası'nın standında ürünlerini sergileyen 15 kadının hayat hikayesi hemcinslerine örnek olacak cinsten. Amasya'nın yöresel ürünlerini işleyerek reçel ve marmelat haline getiren 15 kadın kendilerine çalışkanlıkları nedeniyle 'arı' takma ismiyle hitap ediyor. Kadınlara liderlik yapan emekli öğretmen Bingül Alış, 15 kadınla ürettikleri ürünlerle ekonomiye katkı sağlayıp, hemcinslerine örnek olmayı amaçladıklarını söyledi.

ARKAMIZDA 150 KİŞİ VAR

Bölgelerinde her köyün güçlü olduğu ürünler olduğunu belirten Alış, "Şeker pancarı, buğday, yaban elması, yaban ve alıç armudu var. Kadınlarımız bunları işleyip reçel ve marmelata çeviriyor. Kadınlarımız bunları üretmeyi ve işlemeyi başardı. Bu işe 15 kişiyle başladık ama arkamızda bu işi başaran 100-150 kişi var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YÖREX'e ünlü ilgisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN