Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzede ziyaretçi azaldı gelir arttı

Giriş Tarihi: 26.10.2014
Müzede ziyaretçi azaldı gelir arttı
Yılın ilk 8 ayında Antalya'ya gelen turist sayısında yüzde 4 artış yaşanırken, müze ve ören yeri ziyaretçi sayısında ise yaklaşık 50 bin kişilik bir düşüş yaşandı. Geçen yılın ilk 8 aylık döneminde 2 milyon 108 bin 510 kişinin ziyaret ettiği müze ve ören yerlerini, bu yılın aynı döneminde 2 milyon 61 bin 746 kişi ziyaret etti.

NOEL BABA ZİRVEDE

Bu yıl en çok ziyaretçi çeken ören yeri, 388 bin ziyaretçi ile Noel Baba Müzesi oldu. Geçen yılın aynı döneminde de en çok ziyaretçi çeken ören yeri Noel Baba Kilisesi olmuştu. Ziyaretçi artışı Demre ilçesinde de önemli bir hareketliliğe neden oldu.

ZAM ETKİLİ OLDU

Müze ve ören yerlerinin gişe gelirlerinde ise ziyaretçi sayısındaki düşüşe karşın 1 milyon 528 bin liralık artış yaşandı. Bilet ve Müzekart satışlarıyla, yılın ilk 8 ayında 8 milyon 644 bin liralık gelir elde edildi. Gelirdeki artışta giriş ücretlerine yapılan zamların büyük etkisi oldu.

ÜCRETSİZ ZİYARETÇİ
Geçen yıl 1 milyon 462 bin ücretsiz ziyaretçi ve indirimli grup üyesi müze ve ören yerlerini ziyaret etmişti. Bu yıl bu sayı 1 milyon 401 bin seviyesine geriledi. Ücretli ziyaretçi sayısı 645 binden 660 bine çıkarken, satılan Müzekart sayısı da 60 binden, 57 bine geriledi. Yaşanan düşüşe rağmen müze ve ören yerlerinin giriş ücretlerine yapılan zamlar elde edilen gelirin geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 528 bin lira artmasına neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzede ziyaretçi azaldı gelir arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN