Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık haritasını çıkardılar

Giriş Tarihi: 31.10.2014
Sağlık haritasını çıkardılar
Antalya'da düzenlenen 31. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi'nde Türk halkının sağlık haritası masaya yatırıldı. Türk Nefroloji Derneği İkinci Başkanı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgay Arınsoy, araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi.

BÖBREK SIKLIĞI

Türkiye kronik böbrek hastalığı sıklığının araştırıldığı çalışmanın ilk aşamasının 2006'da 23 il 7 coğrafi bölgede 10 bin 750 kişinin evine giderek gerçekleştirildiğini hatırlatan Prof. Dr. Arınsoy, Türk halkında erken ve geç evrede sıklığın yüzde 15.7 çıktığını aktardı.

ŞEKER ARTIYOR
İkinci aşamada 5 yıl sonra, 2011'de 4 bin 453 erişkin üzerinde tekrar bir çalışma yaptıklarını ve ön sonuçlarını aldıklarını hatırlatan Prof. Dr. Arınsoy, "Çarpıcı sonuçlar var. En önemlisi şeker hastalığında ilk araştırmamızda yüzde 12.7 olan sonuç 5 yıl sonra yüzde 18'lere çıkmış durumda. Şeker hastalığı yüksek tansiyonla birlikte böbrek yetmezliğinin en önemli nedenlerinden biri. Bu artış böbrek yetmezliğine yansıyacaktır. Bu bizi endişeye sevk ediyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık haritasını çıkardılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN