Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kutu kola kamuflajı

Giriş Tarihi: 6.11.2014
Kutu kola kamuflajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sigara çıkışı, yasa tanımaz işletmeleri gündeme getirdi. Uyanık işletmeciler, cezadan kurtulmak için meşrubat kutularını bile küllüğe çevirdi

Antalya'da kafe ve restoranlar sigara içme yasağını birbirinden ilginç yöntemlerle deliyor. Restoranlar zabıta denetiminden kaçıp ceza yememek için masalara kül tablası niyetine vazo, saksı, meşrubat kutusu gibi bırakıyor. Yasağa ilk günden bu yana uyduklarını ve işletmelerinde sigara içirmediklerini belirten mekan sahipleri, yasağa uymayan işletmelerin haksız kazanç elde ettiğini ileri sürdü. Duyarlı işletmeciler, yasağa uymayan mekan sahiplerinden şikayetçi oldu.

KAYBEDİYORUZ

Sigara yasağını ilk gününden bu yana kararlılıkla uyguladıklarını belirten Antalya Atatürk Parkı içerisinde hizmet veren Nar Bistro'nun sahibi Güçlü Baytekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gösterdiği tepkiye destek verdi. Sigara içirmedikleri için müşteri kaybettiklerini ifade eden Baytekin, bazı müşterilerinin gittikleri diğer mekanlarda rahatlıkla sigara içtiklerini belirtti. Baytekin, "Biz burada sigara içirmediğimiz için müşterilerimiz sigara yasağına uymayan işletmeleri tercih etmeye başladı. Yasaları uyguladığım için mağdur oluyorum" dedi. Yasa ve kuralların herkes için konduğuna dikkat çeken Baytekin, "Kurallar gerektiği şekilde denetlenip herkesin uyması sağlansın ya da bu tür kurallar konmasın. Şu an ortada haksız bir rekabet var. Yasak olduğu için sigara içirtmiyor olmamız bizi dezavantajlı bir konuma düşürdü. Yasalara uymayan işletmeler bu işten karlı çıkar durama geldi" şeklinde konuştu.

KÜLLÜK YOK
İşletme sahiplerinin sigara denetimi yapan ekipleri atlatmak için çeşitli yollar geliştirdiğini aktaran Baytekin, "Masalara kül tablası yerine bira şişesi, çiçek vazosu, meşrubat kutusu gibi malzemeler koyarak sigaranın kül ve izmaritlerini gizliyorlar. Ekipler geldiğinde ise bunları sanki masadan boş toplanmış gibi alıp yok ediyorlar. Tiryakiler haliyle bu tür işletmeleri tercih ediyor. Böylece yasağa aldırış etmeyen işletmeler ile bizler arasında haksız bir rekabet oluşuyor" ifadelerini kullandı.

YASALARA UYAN KORUNMALI

Haksız rekabet nedeniyle zarara uğradıklarını anlatan Ship Inn by Melissa's Restoran'ın İşletme Müdürü Mustafa Demirok ise, "Bu yüzden müşteri sayısında yüzde 50'lilik bir düşüş yaşıyoruz. Yaz aylarında işletmemizin müdavimi olan kişiler, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sigara yasağına uymayan işletmeleri tercih etmeye başlıyor. Yetkililerden haklarımızı korumasını talep ediyoruz" diye konuştu.

49 BİN DENETİM

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir ise İl Tütün Kontrol Kurulu tarafından görevlendirilen denetim ekiplerinin 7/24 denetim yaptığını açıkladı. 2014'ün ilk 9 ayında 49 bin 430 denetim yapıldığını söyleyen Özdemir, 278 işletme ve 364 kişiye ihlal nedeni ile cezai işlem uygulandığını söyledi. İşletmelere verilen ceza tutarının 432 bin 689 liraya ulaştığını anlatan Özdemir, "Kişilere verilen ceza tutarı 58 bin 60 lira. Aynı dönemde 792 ihbar ise ekipler tarafından değerlendirildi ve gerekli işlem yapıldı. Kapalı alanda oluşan ihbarlar 184 SABİM üzerinden ekiplerimize iletiliyor ve en geç 2 saat içinde işlem yapılıyor" dedi.

ERDOĞAN'A DESTEK GELDİ
Cumhurbaşkanı'nın İstanbul Esenler'de bir kafede sigara içen vatandaşlara gösterdiği tepkiye Antalyalı işletmeciler destek verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutu kola kamuflajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN