130 kiloluk hasta bir günde ayağa kalktı

Giriş Tarihi: 7.11.2014
130 kiloluk hasta bir günde ayağa kalktı
Bel ağrıları nedeniyle yürüyemez hale gelen 70 yaşındaki Emine Eğriboyun Memorial Antalya Hastanesi'nde ayağa kalktı. Doğuştan sağır ve dilsiz olan 5 çocuk annesinin 130 kilo olması, hastalığının nedeninin tespit edilmesini zorlaştırıyordu. Eğriboyun Ailesi, Memorial Antalya Hastanesi'ne başvurdu ve MR'a kabul edildi. Çekilen MR sonucunda, omuriliğinde yoğun kireçlenme tespit edilen Eğriboyun, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu tarafından mikro cerrahi yöntemiyle ameliyat edilerek sağlığına kavuştu.

AŞIRI KİLO ÇARESİZ BIRAKTI

Hastalığının tanısının koyulması ve ameliyat edilebilmesi için hastane hastane dolaştıklarını ancak hep olumsuz yanıt aldıklarını anlatan Emine Eğriboyun'un kızı Seda Küçükkaya, "Anneme 130 kilo olması nedeniyle MR çektiremiyor ve tanısı konulamadığı için de tedavisini yaptıramıyorduk. Memorial Antalya Hastanesi'ne başvurduğumuzda ise annemin teşhis ve tedavisi için kendine güvenen bir ekiple karşılaşınca tekrar umutlandık" dedi.

NE GEREKİYORSA YAPILDI

120 kilonun üstündeki hastaların, cihazlara zarar vereceği endişesiyle MR'a alınmadığını anlatan Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, "Biz hastamızın tedavisi için ne yapılması gerekiyorsa yapma kararı aldık. Radyoloji Uzmanımız Dr. Ergin Sağtaş tarafından hastamıza öncelikle MR yapıldı. Emine Hanım'ın ameliyatı mikro cerrahi yöntemiyle gerçekleştirildi. Sadece 2 santimetrelik cilt kesisi ile ve özel ameliyat mikroskobu yardımı ile yapılan ve 4 saat süren ameliyatla omurgası iki taraflı kireçlenmelerden temizlendi. Sinir ve omurilik üzerindeki baskılar kaldırılarak, rahatlatıldı. Hastamız ileri yaşı ve kilosuna rağmen, iyi bir ameliyat öncesi değerlendirme, uygun yaklaşım ve mikro cerrahi yönteminin uygulanması ile hızla sağlığına kavuşmuş ve ertesi gün evine gönderilmiştir" açıklaması yaptı. Ameliyatının ertesi günü yürümeye başlayan ve taburcu olan Emine Eğriboyun'un ve ailesinin yüzü zor günlerin ardından tekrar gülmeye başladı. Kızı Seda Küçükkaya "Annemi tekrar hayata döndüren doktorlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
130 kiloluk hasta bir günde ayağa kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN