Bebekten bebeğe nakil hayat verdi

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Bebekten bebeğe nakil hayat verdi

AÜ Hastanesi'nde gerçekleştirilen operasyonla karaciğer hastası 6.5 aylık Muzaffer, 5.5 aylıkken yaşamını yitiren bir başka bebeğin bağışlanan karaciğeri ile yaşama tutundu

Antalya'da, karaciğer hastası 6.5 aylık Muzaffer bebek, annesinden karaciğer almasına 7 saat kala özel bir hastanede hayatını kaybeden 5.5 aylık bir bebeğin bağışlanan karaciğeriyle hayata bağlandı. Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan Behzat Arıkan (26) ve Mesude Arıkan (21) çiftinin 6.5 aylık bebekleri Muzaffer'e bir aylıkken hepatite bağlı karaciğer hastalığı teşhisi konuldu. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Merkezi'ne başvuran Muzaffer'e karaciğer nakli uygun görüldü. Muzaffer'in kilo almasını bekleyen doktorlar, bebeğin durumunun ağırlaşması üzerine anneden nakil yapılmasına karar verildi.

ORGAN NAKLİ HAFTASINDA

Nakille ilgili bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, "Organ Bağışı Haftası'nda güzel bir nakil gerçekleştirdik. Antalya'daki kilo ve yaş olarak en düşük bağışçıydı. Muzaffer de en düşük yaş ve kilodaki alıcı oldu" dedi. Nakilden sonra Muzaffer bebeğin hızla iyileşme sürecine girdiğini kaydeden Dinçkan, şunları söyledi: "Nakilden sonra rengi değişti ve ak pak bir çocuk haline geldi. Gayet sağlıklı, sürekli beslenmek istiyor. Bu nakille organ naklinde yaşın ve kilonun önemli olmadığını gösterdik. Organ naklinde her alıcı değerlendirilebilir. Muzaffer'in organ nakline ihtiyacı vardı, kendisine bir piyango çıktı ve karaciğer bir legonun parçaları gibi birebir denk geldi. Birkaç gün içinde taburcu etmeyi planlıyoruz.

SEVİNÇLİ HABER GELDİ

Anne ile oğlunun ameliyata alınmasına 7 saat kala, epilepsi nöbeti nedeniyle kaldırıldığı özel bir hastanede yaşamını yitiren 5.5 aylık bir bebeğin karaciğerinin Muzaffer'e uyumlu olduğu haberi verildi. Bunun üzerine donör olan anneden nakli iptal eden doktorlar, 5.5 aylık bebeğin bağışlanan karaciğerini Muzaffer'e nakletti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebekten bebeğe nakil hayat verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN