Yabancı şirket zenginiyiz

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Yabancı şirket zenginiyiz

Antalya yabancı turist çeken bir kent olmanın yanında BM gibi yatırımcı şirketlerinde gözdesi

Yılda 12 milyonu aşkın yabancı turist çeken Antalya, aynı zamanda Rusya'dan Cayman Adaları'na kadar dünyanın dört bir tarafından yatırımcılara da evsahipliği yapıyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü verilerine göre, 2014 yılı Eylül sonu itibarıyla kentte 94 ülkeden 2 bin 838 yabancı firma 48 sektörde faaliyet gösteriyor.

HER MİLETTEN VAR
Antalya'da yabancı şirket sıralamasında 519 firmayla Rusya Federasyonu lider konumda. Rusya'yı 464 firmayla Almanya ve 200 firmayla Hollanda takip ediyor. Bu ülkeler aynı zamanda turizmde de en önemli pazar durumunda bulunuyor. 330 bin nüfuslu Bahamalar'dan bir firma Antalya'da gayrimenkul sektöründe faaliyet gösterirken, yaklaşık 60 bin nüfuslu Cayman Adaları'ndan bir firma da kozmetik ve kişisel bakım sektöründe yatırım sahibi. Sektörel olarak bakıldığında yatırımların turizmle bağlantılı olduğu görülüyor. Verilere göre, Antalya'da en çok yabancı firma ortaklığı yapılan sektör 273 şirket ile inşaat faaliyetleri olurken, ikinci sırada inşaat sektörüyle ilerleyen gayrimenkul faaliyetleri yer alıyor. Üçüncü sırayı toptan ve perakende gıda dağıtımı ve pazarlaması, dördüncü sırayı da seyahat acentesi, tur operatörü ve diğer rezervasyon hizmetleri alıyor.

YATIRIMCI DA ÇEKİYOR

ATSO Başkanı Budak, Antalya'nın turizmde yakaladığı başarıyı yabancı yatırımcıları çekmede de başardığını söyledi. Budak, "Antalya aynı zamanda yatırımcı olarak da çekiyor. Antalya dünyanın dört bir tarafından yatırımcılara ev sahipliği yapıyor" dedi.

ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, "Yılda 12 milyonu aşkın turist çeken Antalya, aynı zamanda dünyanın dört bir tarafından yatırımcılara da ev sahipliği yapıyor Antalya'da 2 bin 838 yabancı şirket faaliyet gösteriyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı şirket zenginiyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN