Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Domatesin suçlusu pastırma sıcakları

Domatesin enflasyon hesaplamasında yüzde 43,3'le zam şampiyonu olması, Ekim ayındaki mevsim geçişine ve soğuk havaya bağlandı

Giriş Tarihi: 9.11.2014
Domatesin suçlusu pastırma sıcakları
Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Cüneyt Doğan, domates fiyatlarının ekim ayında yüzde 43.03 artmasının soğuk havalar ve mevsim geçişinden kaynaklandığını söyledi.

MEVSİM GEÇİŞİ ETKİSİ

Doğan, tarla ürününün bittiği Ekim ayında, olumsuz hava koşulları nedeniyle sera üretiminin gecikmesinin piyasaya ürün arzını olumsuz etkilediğini kaydetti. Yaz aylarında pazarlarda kilosu 50 kuruşa kadar düşen domatesin ekim ayında fiyatı en fazla artan tarım ürünleri arasında olmasının, mevsim geçişinin neden olduğu üretim boşluğundan kaynaklandığını ifade eden Cüneyt Doğan, Ekim ayı tarla üretiminin bittiği ve Antalya bölgesinde sera üretiminin başladığı dönemdir. Ekim demindeki aşırı sıcaklar gelişimi olumsuz etkiledi, çiçek domatese dönüşmeden döküldü" dedi. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı ise domates fiyatlarının Ekim ayında bir önceki aya göre artmasının normal olduğunu söyledi. Bu dönemde üretim boşluğunun yaşandığını kaydeden Mustafa Satıcı, ihracatın fiyat artışı üzerinde olumsuz bir etkisinin bulunmadığını dile getirerek, "Sera üretimi çıkmaya başladı, bir hafta 10 gün sonra sera üretimi tam anlamıyla çıkacak. Bu da fiyatları normal seyrine çeker" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Domatesin suçlusu pastırma sıcakları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN