Surlar arasındaki eski şehir Kaleiçi

Tarihinin izlerini günümüze kadar getiren, nın geçmisteki merkezi Kaleiçi eski ihtisamını koruyor

Giriş Tarihi: 11.11.2014
Surlar arasındaki eski şehir Kaleiçi
Antalya'da bugün sadece kent içindeki burçları, Hadrian Kapısı, Saat Kulesi, Yivli Minare ve bazı duvar kalıntıları bulunan surlar arasındaki eski sehir, yerli ve yabancı turistleri agırlıyor. Antalya tarihinin izlerini günümüze kadar getiren eski sehrin, eski evleri sadece mimari açıdan degil, aynı zamanda insanların yasam sekli, davranısları, gelenekleri ve sosyal yönleri konusunda da bilgi veriyor.

TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI

Degisen dünyaya ragmen ruhunu ve görünümünü büyük ölçekte kaybedip kültürünü, antik yapılarını, yasam biçimini, yasam araçlarını günümüz dünyasına terk etse de Kaleiçi yeni yerlesim yerlerine inat fotograf tutkunları ve turistlerin ilgisini çekiyor. daki ilk Islam yapılarından biri olan 13. yüzyıla ait Selçuklu eseri Yivli Minare, kesme tastan kaidesi, gövde kısmında bulunan tugla ve firuze renkli çinilerle turistleri kendisine hayran bırakıyor.

HADRIANUS KAPISI GÖZ KAMAŞTIRIYOR

GÜNÜMÜZDE Antalya'nın sembolü haline gelen, 38 metre yüksekligindeki 90 basamak merdiven ile çıkılan Yivli Minare, tarihe ısık tutuyor. Üçkapılar olarak bilinen Hadrianus Kapısı ise turistlerin hatıra fotografı çektirmek için yogunluk olusturdugu mekanlar arasında yer alıyor. Roma Imparatoru Hadrianus'un Antalya'yı ziyareti sırasında ona hitaben yapılan, Antalya'da kenti çevreleyen sur üzerindeki anıtsal kapılardan biri konumunda bulunan Hadrianus Kapısı (Üçkapılar), geceleri de ısıklandırmasıyla göz kamastırıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Surlar arasındaki eski şehir Kaleiçi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN