Adımlarınızı sağlıkla atın

Giriş Tarihi: 14.11.2014
Adımlarınızı sağlıkla atın

Memorial Lara Tıp Merkezi Ayak Sağlığı Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, ayak sağlığına dikkat çekerek önem gösterilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi

Ayaklar, sağlıklı ve bakımlı görüntüsü ile estetik açıdan olduğu kadar genel vücut sağlığı bakımından da huzurlu olmak için çok önemli. Nasır, tırnak batıkları, çatlaklar veya parmak arası enfeksiyonları olan mantarlar, ayak sağlığını olumsuz etkiliyor. Ayak sağlığı ve bakımı, çocukluk çağından yaşlılığa, spordan günlük hayata profesyonel danışmanlık ve takip gerektiren bir konu. Memorial Lara Tıp Merkezi Ayak Sağlığı Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, ayak sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

DİYABETLİLER DİKKAT!

Diyabetin ortaya çıkardığı sinir ve damar hasarıyla birlikte gelişen enfeksiyonlar sonucu, ayakta cilt ülserleri ve kangren oluşumunun 'diyabetik ayak' olarak adlandırıldığını vurgulayan Prof. Dr. Aydın "Diyabetik ayakta; ayak parmaklarının pençeleşmesi, ayak önü ve topukta anormal basınç yüzeylerinde ülserlerin gelişmesi, ciltte çatlaklar ve nasır oluşması, ülserden kaynaklanan enfeksiyonun derinleşerek kemik iltihabına neden olması ve parmaklarda kangren gelişmesi gibi sorunlar görülür. Tedavinin ilk basamağı, ayakta ciddi sorunlar oluşmadan önlem almaktır. Diyabetik ayak tedavisi, uzun süreli takipleri; endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, dermatoloji gibi birçok farklı branşlarla bir arada çalışmayı gerektirir" dedi.

EMİN ELLERDE OLMALI

Ayak bakımının, dirençli nasırlar, topuk nasırları kozmetik açıdan kadın ve erkekler için önemli olduğunu belirten Aydın, "Özellikle yaz aylarında tercih edilen sandalet ve arkası açık topuklu ayakkabılar bu kusurları gözler önüne serer. Bu nedenle yaz mevsimi gelmeden ayaklarında cilt nasırı ve siğili, tırnak batması, tırnak eğrilmeleri olan hastalar; uygun zımpara ve bıçaklarla bu konuda eğitim almış bir estetisyen tarafından uygun ayak bakımı yaptırmalıdır" diye konuştu.

DOĞRU AYAKKABI SEÇİMİ

Ayakkabı seçiminin sadece büyüme çağındaki çocuklar için önemli bir karar olmadığına söyleyen Prof. Dr. Aydın "Günlük hayatta yerle sürtünmeyi azaltan yani ayak bileğinde, dizde, kalçada ve omurgada yüklenmeyi azaltan bir ayakkabının tercih edilmesi ayak sağlığı açısından büyük önem taşır. Yanlış ayakkabı seçiminin ayakta şekil bozukluğuna, anormal stres yoğunlaşması nedeniyle kemik ödemi veya stres kırığına yol açabilir" dedi.

ÇOCUĞUNUZ SIK SIK DÜŞÜYORSA…
Çocuklarının yürüyüşünde içe ya da dışa basma gibi anormallikler ile ayakta çarpıklık fark eden anne ve babaların da mutlaka bir ayak merkezine başvurmaları gerektiği uyarısında bulunan Aydın, "Çocukların ayakkabılarının erken ve hızlı yıpranması, sık sık düşmeleri, bacaklarının ağrıması, uykularından diz, bacak ve bel ağrısıyla uyanmaları; evden dışarı çıkıldığında çabuk yorularak sık sık kucağa gelmek istemeleri bir uzmana danışılması gerektiğinin sinyallerini veren belirtilerdir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adımlarınızı sağlıkla atın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN