Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Huzursuz bacak sendromu kadınları daha çok etkiliyor

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Bıyıklı, bacaklarda tarifsiz şikayetlere neden olan Huzursuz Bacak Sendromu hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 14.11.2014
Huzursuz bacak sendromu kadınları daha çok etkiliyor
Bacaklarınızda gecenin bir yarısı sizi uykunuzdan uyandıracak şiddette tarifsiz bir rahatsızlık hissediyorsanız, toplumun yüzde 10-15'ini etkileyen 'Huzursuz Bacak Sendromu'nu yaşıyorsunuz demektir. Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Bilge Bıyıklı, uyku ya da dinlenme sırasında bacaklarda tarifsiz şikayetlere neden olan 'Huzursuz Bacak Sendromu' hakkında bilgi verdi.

AĞRILAR İSTİRAHATTE ARTAR
'Huzursuz Bacak Sendromu'nun bacaklarda meydana gelen huzursuzlukla kendini gösterdiğini ve en çok kadınları etkilediğini söyleyen Uz. Dr. Bıyıklı, "Hastalık, hiçbir sebep yokken bacaklarda hissedilen uyuşma, ürperme, karıncalanma, yanma belirtileri ile tanımlanabilir. Özellikle istirahat halindeyken dayanılmaz hale gelen bu şikayetler yüzünden, kişi sürekli bacaklarını oynatmak, hareket ettirmek ihtiyacı duyar. Hasta ayağa kalkıp yürüdüğünde bu şikayetleri azalır veya tamamen kaybolabilir" dedi. Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) hastalığının uykusuzluğa da neden olduğuna değinen Bıyıklı şunları söyledi:

GECELERİ UYUTMUYOR!
"Gün boyu hiçbir rahatsızlık duymayan hasta, yatağına yattığında şikayetlerin başlaması nedeniyle uyku problemleri yaşayabilir. Aşırı kafein tüketildiğinde, sıcak veya soğuk havaya maruz kalındığında ve çok fazla fiziksel aktivitede bulunulduğunda hastanın şikayetlerinde artış olduğu saptanmıştır. Böyle günlerde hasta, gece uykuya dalmakta zorlanır veya sık aralıklarla uyanır" diye konuştu.

KAYNAĞI İNCELENMELİ

Uyku sorunu yaşayan birçok hastanın, bunun altında yatan nedenin bacaklarındaki huzursuzluk olduğunun farkına varamadığını ifade eden Uz. Dr. Bıyıklı, hastalığın doğru tedavisi için huzursuzluğun kaynağının incelenmesi gerektiğini dile getirerek şunları söyledi: "Üre eksikliği ve demir eksikliği huzursuz bacak sendromu (HBS) gelişiminin başlıca nedenleri olarak görülmektedir. Nadiren de olsa; romatoid artrit, diyabet, tiroid, kronik akciğer ve lösemi hastalarında huzursuz bacak şikayetlerine rastlanabilir. HBS hastalarının büyük bir kısmında hastalığın sebebi netlik kazanamazken; bu gruptakilerin, 1. derece akrabalarının yüzde 50'sinde de aynı belirtiler görülebilir. Huzursuz bacak sendromunun nedeni biliniyorsa; tedavi için öncelikle şikayetlere yol açan diğer hastalıklar tedavi edilmelidir. Örneğin; demir eksikliği olan kişiye verilen uygun tedavi, HBS şikayetlerini de azaltacaktır. Hiçbir neden bulunamadığında ise uzman hekim takibinde özel ilaçlar kullanılmaktadır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Huzursuz bacak sendromu kadınları daha çok etkiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN