Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalı çırpıdan kazanç

Giriş Tarihi: 16.11.2014
Çalı çırpıdan kazanç

Avrupalıların Noel döneminde kapılarına astıkları çelenkler ile mezar ziyaretinde kullandığı buketler nın Zeytinköy bölgesi ile Burdur'un Melli Köyü'nde ailelerin kaderini değiştirdi

Antalya'da adı uyuşturucu ile anılan Zeytinköy bölgesi ile Burdur'un Bucak İlçesi'ne bağlı Melli Köyü'nde üretilen Noel çelenkleri (kapı süsü) ve buketler pek çok insanın hayatını değiştirdi. Zeytinköy'deki bir atölyede üretilen çelenk şeklindeki kapı süsleri, tanesi 3 euro'dan Hollanda'ya ihraç ediliyor. Mahallede yaklaşık 50 aile geçimini bu yöntemle sağlıyor. Ailelerin geliri Avrupa'daki standart bir ailenin geliri ile eş değer.

KÖYLÜNÜN HAYATI DEĞİŞTİ

Hollanda'daki dünyanın en büyük çiçek mezatına haftada iki TIR dolusu Noel çelengi gönderen ihracatçı Adnan Aksoy, Burdur'un Bucak İlçesi'ne bağlı Melli Köyü'nde de bu iş sayesinde 150 ailenin kaderini değiştirdi. Zeytinköy ve Melli'de günde 2 ile 3 bin arasında Noel çelengi üretiliyor. Kullanılan tüm malzemenin Toroslar'da doğal olarak yetiştiğini belirten Aksoy, çam kozalığından ülkeye döviz kazandırıyor. Adnan Aksoy, Avrupa'ya Noel çelenginin yanında buket de ihraç ediyor. Avrupalıların mezarlık ziyaretlerinde olmazsa olmazı olan buketin tanesi mezatta 3 euro'dan alıcı buluyor. Hollanda'dan Avrupalıya ise 15 euro'dan satılıyor. Bu işin daha da geliştirilmesi için çalıştıklarını belirten işadamı Aksoy, "İşe ilk başlarken günde 2 çelenk üretebilen kadınlar artık 80 çelenk üretiyor" dedi. Kapı süsleri ile buketler, Toros Dağları'ndan toplanan Mersin, kızılcık, dağ çileği, çam kozalağı, andız giliği ve süs patlıcanından yapılıyor. Avrupa'da 'bereket' getirdiğine inanılan Mersin bitkisi, Melli ve Zeytinköylü kadınların el emeğiyle adeta birer sanat eserine dönüşüyor. Yapımı tamamlandıktan sonra paketlenerek soğuk hava deposuna kaldırılan kapı süsleri Hollanda'ya ulaştırılıyor. Zeytinköy'deki atölyede günde ortalama 50 işçi çalışıyor. Çalışanların büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Yaptıkları her bir kapı süsü için 1.2 TL alan işçiler, günde 50 ile 80 Noel çelengi üretiyor. Zeytinköy'de bu tür atölyelerin çoğalmasını isteyen mahalle sakinleri, bu sayede hem işsizlik sorununun biteceğine hem de Zeytinköy'ün uyuşturucuyla kirlenen isminin temizleneceğine inanıyor.

EVLERİNDE DE ÜRETİYORLAR
Zeytinköy'de 5 yıldır üretime öncülük eden Erol Genbeş, malzemeleri kadınların evlerine bıraktıklarını, isteyen kadınların üretimi evinde yaptığını söyledi. Kadınların böylece aile bütçesine katkı sunduğunu belirten Genbeş, "Ev hanımları çocuğunu okula gönderdikten sonra çelenk ve buket üretiyor. Daha sonra ailenin yemeğini yapıp tekrar üretime devam ediyor. Onlar için de inanılmaz bir iş kaynağı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalı çırpıdan kazanç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN