Depreme her an hazır olmalıyız

Antalya ve çevresinde küçük sarsıntılar devam ederken kentin hala bir Deprem Master Planı yok. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cem Oğuz, planın bir an önce hazırlanmasını istedi

Giriş Tarihi: 17.11.2014
Depreme her an hazır olmalıyız
Antalya ve çevresinde son aylarda sık sık yaşanan depremler vatandaşta korkuya neden olurken, kentteki binaların depreme ne kadar dayanıklı olduğu sorusu bir kez daha gündeme geldi. Bu sorunun cevabının Deprem Master Planı yapılmadan verilebilmesinin mümkün olmadığını belirten İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz, "Binalar tek tek incelenmeli ve riskli olanlar tespit edilmeli" dedi.

VAAT VAR PLAN YOK

Deprem Master Planı'nın her belediye başkanının vaatleri arasında yer aldığını fakat bir türlü uygulamaya geçirilemediğini aktaran Oğuz, "Bunun bir takım sosyolojik sıkıntıları var. Maddi sıkıntılar ile birlikte siyasiler için bir baskı unsuru ve oy kaybı gibi süreçleri beraberinde getirebilir. Bunun için biraz geciktiriliyor" diye konuştu.

KONUTLAR İNCELENMEDİ

Son günlerde yaşanan depremlerle birlikte vatandaşın korkularının artmaya başladığını belirten Oğuz, "Herkes binasının güvenliği ile endişelere kapıldı. Bu depremler olacak ama biz bu depremlere karşı hazırlıklı olmalıyız. Önce binalar incelenmeli ve riskli binalar tespit edilmeli. Biz Deprem Master Planı'nın yapılabilmesi için İMO olarak bir yol haritası oluşturarak, yetkililere sunduk. Antalya'da bugüne kadar sadece 119 adet kamu binası incelendi ama konutlara hiç girilmedi" şeklinde konuştu.

1998 VE ÖNCESİ RİSKLİ

2000 yılında Antalya'da 233 bin bina olduğunu, sonraki 13 yılda bina sayısının 60 bin artarak 293 bine çıktığını hatırlatan Oğuz, öncelikli risk grubuna dahil olan binaları şu şekilde açıkladı: "2000 yılında Yapı Denetim Kanunu çıktı. Bu yıldan önce yapılan, özellikle de 1998'den önce yapılan binalar öncelikli olarak incelenmeli. Çünkü 1998 yılında deprem risk haritası değişti. 1998 öncesi 4'üncü derece deprem bölgesi iken 2'inci derece deprem bölgesine yükseldik. Dolayısıyla 1998'den önce yapılan binaların deprem riski bir anda arttı."

2 YILDA BİTER

Antalya'nın durumunun hızlı tetkik uygulamaları ile en geç 2 yıl içerisinde ortaya çıkacağını söyleyen Oğuz, "Deprem Master Planı bir kenara şu an bir deprem olsa insanların toplanabileceği bir afet toplanma merkezi dahi yok. Depremle ilgili bir önlem alamıyorsak hiç değilse böyle bir şey yapalım. Yeni yapılan stadyum ve çevresi bunun için çok uygun bir alan. Önce toplanma merkezi, daha sonra master planın yapılması, plana uygun olarak yapılmış estetiğin ön planda olduğu örnek projeler yapılarak vatandaşın bu değişime sıcak bakmasını sağlamak gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Depreme her an hazır olmalıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN