Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatta yeni hamle

Giriş Tarihi: 17.11.2014
İhracatta yeni hamle

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, Tohum ve Yaş Sebze Meyve İhracatının Geliştirilmesi Projesi için ilk çalışmalara başladı

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle yürütülen Tohum ve Yaş Sebze Meyve İhracatının Geliştirilmesi Projesi başladı. Sektörde faaliyet gösteren 26 firmanın katılımıyla başlayan proje ile Batı Akdeniz bölgesinde tohum ve yaş sebze meyve ihracatının arttırılması, firmaların dış pazarlarda rekabet gücünün artması ve markalaşması amaç- lanıyor. Projenin ilk etabında danışman firmanın analiz çalışmaları gerçekleşecek, ardından analizler sırasında ortaya çıkan ihtiyaçlar, eğitim çalışmaları ile giderilecek. Sonra katılımcı firmalar tarafından belirlenen hedef pazarlarda ihracat yapmayı sağlayacak çalışmalar gerçekleştirecek.

PROJEYİ TANITTI

Tohum ve Yaş Sebze Meyve İhracatının Geliştirilmesi Projesi, BAİB'te düzenlenen toplantıyla başladı. BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Demir, projenin hedeflerine değindi. Demir, projenin BAİB tarafından Türkiye ihracatını geliştirme adına attığı yeni ve farklı adımlardan birisi olduğunu kaydetti. Öncelikli hedeflerinin proje yaklaşımını ve kümelenme anlayışını esas alarak işbirliği ile ihracat seferberliği başlatmak olduğunu kaydetti.

PROJENİN DOKUZ HEDEFİ VAR

Gübre ve tohum ihracatının yaş sebze meyve kadar ihracat potansiyeli olduğunu bildiren Demir, "Proje ile yaş sebze meyve, gübre ve tohumculuk sektörleri ülkemizin 2023 yılı ihracat hedefi olan 500 milyar dolara ulaşmasında büyük katkı sağlamayı amaçlamaktayız. Bu kapsamda 9 hedefimiz var. Bunlar; hedef pazarın taleplerine göre üretim ve ihracat yapmak, ihracatta ürün çeşitliliğini sağlamak, projeye katılan firmaların üretim ve ihracat kapasitelerini artırmak, sektörel sorunlara çözüm bulmak, ihracatçı sayısını artırmak, yeni pazarlara girişi sağlamak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta yeni hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN