G20 liderlerine davet

Başbakan Ahmet Davutoğlu 15-16 Kasım tarihlerinde yapılacak G20 zirvesi için 19 ülkenin liderlerini ya davet etti

Giriş Tarihi: 18.11.2014
G20 liderlerine davet
Gelecek yıl Antalya'da düzenlenecek olan G20 zirvesinin tarihi belli oldu. Dünyanın en büyük 20 ülkesinin devlet başkanı, cumhurbaşkanı ve başbakanlarından oluşacak heyetler 15-16 Kasım 2015'te da olacak. Zirve kapsamında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi önemli liderler Antalya'ya gelecek. Bu yıl Avustralya'nın ev sahipliğinde gerçekleşen 9'uncu G-20 Liderler Zirvesi'ne katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 362 gün sonra gerçekleşecek zirve için liderleri Antalya'ya davet etti.

SUNUM YAPTI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'G20 2015 Dönem Başkanı' sıfatıyla, G20 Liderler Zirvesi'nde sunum yaptı. Avustralya'nın Brisbane kentinin ev sahipliği yaptığı zirveye katılan Başbakan Davutoğlu, ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de aralarında bulunduğu G20 üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları için verilen öğle yemeğinde Türkiye'nin ev sahipliği konuşuldu. Davutoğlu'nun, liderlere Türkiye'nin, Aralık 2014'te üstleneceği G20 Dönem Başkanlığında, önceliklerini anlattığı öğrenildi.

BAN Kİ-MUN ÖNEMSİYOR

Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile zirvenin son günü görüştü. Türkiye'nin G20 2015 Dönem Başkanlığını önemsediklerini ifade eden Ban Ki-mun, bu dönemi, Birleşmiş Milletler gündeminde yer alan konuların ilerletilmesi açısından bir şans olarak değerlendirdiğini kaydetti.

İLK DAVET SİNGAPUR'A
Başbakan Davutoğlu, ilk Antalya davetini Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong'a yaptı. Davutoğlu, "Singapur'un verdiği desteği unutmuyoruz" dedi. Loong ise "Dört gözle Antalya'daki toplantıya katılmayı bekliyoruz" diye konuştu.

LİDERLERE DAVET
Türkiye'nin kritik bir yılda dönem başkanlığını üstleneceğini belirten Başbakan Davutoğlu, "2015 yılı aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kalkınma Gündemi bakımından, önemli kalkınma konularının değerlendirileceği bir yıl olacak. Türkiye bir taraftan bu zirvede ve daha önce alınan kararları 2015 yılı içerisinde bir anlamda koordine etmekle kalmayacak, aynı zamanda kalkınma gündeminde gelinen noktayı da G-20 Dönem Başkanı olarak Birleşmiş Milletler ile ele alma konusunda öncelikli gündeme almak için önemli bir konuma sahip olacak" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
G20 liderlerine davet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN