Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kayaköy bozulmayacak'

Muğla Valisi Amir Çiçek, Fethiye Kayaköy'e oteller yapılarak mimari özelliğinin bozulacağı yönündeki bilgilerin gerçek olmadığını söyledi

Giriş Tarihi: 18.11.2014
'Kayaköy bozulmayacak'
Muğla Valisi Amir Çiçek, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, geçmişi MÖ 3000'li yıllara uzanan Fethiye'deki Kayaköy Ören yerinin kültür turizmine kazandırması için çalışma yürütmeye başlaması ile bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Proje kapsamında Rumların 1922'deki mübadelede Yunanistan'a gönderilmesinden sonra boşalan Kayaköy'deki taş evlerin, restore edilip kültür turizmine hizmet etmesi planlanıyor.

BİLGİLER GERÇEK DIŞI

Vali Çiçek, yaptığı açıklamada, kamuoyunda Kayaköy'e oteller yapılarak mimari özelliğinin bozulacağı yönünde yer alan bilgilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Çiçek, projenin bölgeyi turizme açarken mimari yapısını koruyacak şekilde planlandığını ifade etti. Çiçek, ören yerindeki bina, kilise ve diğer yapıların bugüne kadar korunduğunu ve tescil altına alındığını vurguladı.

TURİZME AÇILACAK

Kayaköy'ün turizme kazandırılmasıyla ilgili birkaç yıldır düşünülen bir plan olduğunu kaydeden Çiçek, "Kayaköy, Türkiye'nin önemli bir tarihi mekanı. Bu nedenle bünyesinde barındırdığı yapılara bakanlığımız tarafından koruma amaçlı nazım imar planı yapılmış. Koruma kurulları tarafından da karar alınmış. Bakanlığımız, ören yerinin mimari özelliğini koruyacak şekilde kültür turizmine açılması için çalışmalara başladı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kayaköy bozulmayacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN