Türkiye'nin en iyi haber sitesi

da bir ilk

Giriş Tarihi: 21.11.2014
Antalya'da bir ilk

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü doktorları da bir ilki başararak 340 gramlık prostatı laparoskopik ameliyatla almayı başardı

Antalya'da vücudunda ödeme bağlı aşırı şişkinlik nedeniyle doktora başvuran 59 yaşındaki Yusuf Kemal Cebeci, hiç beklemediği bir durumla karşı karşıya kaldı. Cebeci'nin normal büyüklüğü 18-20 gram olması gereken prostatı 340 grama çıkmıştı. Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü doktorları Prof. Dr. Tibet Erdoğru ve Doç. Dr. Mutlu Ateş da bir ilke imza atarak, Cebeci'nin ameliyatını laparoskopik, yani kapalı olarak gerçekleştirdi. Hasta, ameliyat edildiği günün akşamında yürüdü ve ertesi gün sağlığına kavuşmuş olarak taburcu edildi. Prof. Dr. Erdoğru, iyi huylu prostat büyümelerinin tedavisinde, prostat büyüklüğü 100 gramdan fazla olduğunda sadece açık ameliyat yapılabildiğini vurgulayarak "Biz Memorial Antalya Hastanemizde bu büyüklükte prostatların ameliyatlarını laparoskopik yöntemle, tümüyle geride doku bırakmadan alabiliyoruz" dedi.

ANTALYA İÇİN BÜYÜK ŞANS

Sorunsuz bir ameliyat ve ameliyat sonrası dönem yaşadığını dile getiren Yusuf Kemal Cebeci ise, "Yaşamımı kabusa çeviren bu sorundan kurtulmamı sağlayan ameliyatların Antalya'da yapılabilmesi benim için büyük bir şans oldu. Beni kaliteli bir yaşama kavuşturan doktorlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu.

SORUN YAŞANMIYOR

Prof. Dr. Erdoğru, ameliyatların özellikleri hakkında şu bilgileri verdi: "Prostat ameliyatları prostatın anatomik yerleşiminin leğen kemiğinin en alt noktasında olmasından dolayı zor ameliyatlardır. Prostat, leğen kemiğinin en alt bölümünde yerleştiği için (bir huninin dibine yerleşmiş bir pinpon topu gibi) uygulanacak açık cerrahilerde bu bölgeye ulaşmak zor olmaktadır. Organa ulaşıldıktan sonra da cerrahın elleri ve kullanılan açık cerrahi aletleri o bölgede korunması gereken sinirleri görünmez hale getirebilir. Laparoskopik ameliyatlarda ise bu dar alanda laparoskopik aletler ile çok daha rahat yapılabilmekte ve görüntünün 10-15 kat büyütülmesi mümkün olduğundan bu sinirler korunabilmektedir"

PROSTAT HABERCİLERİ

Sık sık idrara gitme, idrar yaparken yanma ve idrarla ilgili diğer şikayetlerin prostat hastalıklarının belirtisi olabileceğine vurgu yapan Doç. Dr. Mutlu Ateş ise bu belirtilerin orta ve ileri yaş grubundaki erkeklerde öncelikle prostat soruları açısından değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti. İdrar ile ilgili şikayetlerin öncelikle idrar yolu enfeksiyonu gibi düşünüldüğünü vurgulayan Doç. Dr. Ateş, "Bu nedenle de prostat için önlem almakta gecikilebiliyor. İdrar yapmada zorluk, geceleri idrar kaçırma ve idrar yaptıktan sonra hala idrar varmış hissi var ise kişi mutlaka bir üroloji doktoru tarafından değerlendirilmeli ve prostat büyümesi olup olmadığına bakılmalıdır. Bu grup hastalara mümkün olduğunca erken teşhis konulması hem tedavi sürecinin daha kolay atlatılması hem de böbrek ve idrar yollarının korunması açısından önemlidir. Unutulmamalıdır ki idrar yolu çıkışında bir sorun yaşandığında böbrekler de olumsuz etkilenebilmektedir" açıklaması yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da bir ilk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN