Üç işçinin yaşamını ihmaller zinciri aldı

Giriş Tarihi: 21.11.2014
Üç işçinin yaşamını ihmaller zinciri aldı

Antalya OSB'de meydana gelen ve 3 kişinin ölümüne sebep olan patlamanın en ucuzu 150 lira olan ikaz sistemi alınmadığı için gerçekleştiği ortaya çıktı

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) meydana gelen ve 3 işçinin hayatına malolan patlamanın bir ihmaller zinciri sonucu ve 150 liralık ikaz sisteminin takılmaması nedeniyle meydana geldiği ortaya çıktı. Fabrika yetkilileri Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından Ocak ayında yapılan denetimde tespit edilen eksiklerini giderdiklerini söyleseler de Oda Başkanı Ümit Büyükeşmeli, aradan 10 ay geçmesine rağmen bu eksiklerin giderilmediğini bildirdi.

BİZ UYARMIŞTIK

Yapılan ilk incelemede eksikliklerin giderilmediğinin görüldüğünü aktaran Büyükeşmeli, "İki tespitimiz vardı. Birincisi patlama kapağındaki sorun, diğeri ise basınç ve su seviyesiyle ilgili sesli ikaz sisteminin olmamasıydı" diye konuştu.

İKAZ SİSTEMİ YOK
Büyükeşmeli, "Yeni İş Güvenliği Yasası'na göre biz tespit yapıyoruz. İşletmenin iş güvenliği uzmanı ve teknik personeli eksiklikleri gidermekle sorumlu. Biz daha sonra eksiklerin giderilip giderilmediğini kontrol etmiyoruz. İşletme 'Biz bu eksikleri giderdik' diyerek başvurusunda bulunmalı ya da eksikleri giderdiklerini belgelemek durumunda. Fakat işletme bu şekilde bir girişimde bulunmadı" dedi.

BOMBA ETKİSİ YAPAR

Eksikler giderilmiş olsaydı böyle bir facia yaşanmayacağına dikkat çeken Büyükeşmeli, "Bir düdüklü tencere düşünün içerisinde su yok ve sürekli olarak ısıtılıyor. Yüksek ısılara ulaştığında da içerisine aniden su verdiğinizde içeride çok yüksek bir basınç oluşuyor. Buhar kazanının büyüklüğü de dikkate alındığında bu basınç bomba etkisi oluşturuyor" ifadelerini kullandı. İş Güvenliği Yasası gereği işletmelerin iş güvenliği uzmanı istihdam ettiğini ya da bu hizmeti dışarıdan satın aldıklarını belirten Büyükeşmeli, "Sıkıntı burada başlıyor. Parasını işyeri sahibinin verdiği iş güvenliği uzmanları bazı hayati konuları gözardı edebiliyor. Bizce bu denetimler kamu otoritesine bağlı olmalı" dedi.

HATA TEKNİK PERSONELİN
Olayda teknik personelin de hatası olduğunu belirten Büyükeşmeli, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Eğer uyarı sistemi olsaydı kazan bu kadar ısınmazdı. İkaz ile birlikte gerekli önlemler alınır ve facia önlenirdi. Buhar kazanının susuz kaldığını oradaki görevli arkadaş fark etmiştir ancak su vermek yerine kazanı işletmeden çıkarıp soğumaya bırakması gerekiyordu. Eğer kazanın içerisine bu aşamada su basılmasa patlama meydana gelmezdi."

MOLADA YAKALANDILAR
Patlayan kazanın yakınında işçilerin dinlenme yerinin bulunmasının da facianın boyutlarını arttırdığını söyleyen Büyükeşmeli, "Bir diğer ihmal ise kazanın hemen yakınında bir çay ocağı bulunması. Kazanın yakınlarında bu tür bir sosyal alanın olmaması gerekiyor. Enkazın altında piknik masalarına rastladık. Bu demek oluyor ki buhar kazanının yakınlarında oturup, çay içen bir grup söz konusu. Yaralananların çoğu burada oturan kişiler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç işçinin yaşamını ihmaller zinciri aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN