Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazan firması davalık olmuş

Giriş Tarihi: 22.11.2014
Kazan firması davalık olmuş

Kazan faciasının yaşandığı fabrikanın avukatı, üretim hatası iddiasını ortaya atarak kazanı üreten firma ile daha önce davalık olduklarını söyledi

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde yaşanan kazan faciası ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Üç kişinin öldüğü 9 kişinin yaralandığı patlamanın ardından açıklama yapan şirket avukatı İsmail Gürocak imalat hatası iddiasını ortaya attı. Olay yerinde savcılık ve firma tarafından görevlendirilen bilirkişilerin inceleme yaptığını belirten Gürocak, "Patlamanın üretim hatasından olduğunu düşünüyoruz. Asıl patlama nedeni bilirkişi incelemesinin ardından belli olacak. Kazan üniversiteye getirilecek ve incelenecek" dedi.

ÜRETİCİ FİRMA İLE DAVALIĞIZ
Avukat İsmail Gürocak söz konusu buhar kazanını üreten firma ile davalık olduklarını da açıkladı. Davanın, kazandaki bir takım eksikliklerden kaynaklandığını da belirten Gürocak, "Ancak bu davanın patlama ile ilgisi yok" diye konuştu. Avukat Gürocak ayrıca kazada hayatın kaybeden kişilerin haklarının sonuna kadar ödeneceğini ve yaralılar ile de ilgilendiklerini kaydetti.

SERBEST KALDILAR
Öte yandan 3 kişinin hayatını kaybettiği buhar kazanı patlamasının ardından şirket sahibi Yakup Arıkan, İş Güvenliği Uzmanı Nezaket Kaya, Teknik Eleman Ahmet Gümüş ve şirket yöneticisi Selçuk Erdinç ifadeleri alındıktan sonra adliyeye sevk edildi. Savcılık tarafından tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen 4 kişi adli kontrol şartı ile serbest kaldı.

BİLİRKİŞİ RAPORUNU BEKLİYORUZ

Olayı soruşturan Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı ise patlamanın nedeninin tayin edilen bilirkişinin hazırladığı raporun ardından kesinleşeceğini duyurdu. Konunun çok yönlü olarak soruşturulduğunu da açıklayan Başsavcılık, konunun çok hassas olduğunu vurgulayarak bu nedenle bilirkişinin raporunun önemine dikkat çekti.

ÖLÜME DE BİRLİKTE GİTTİLER
Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki kazan faciasında hayatını kaybeden 3 kişiden Nurten Uyar ve Mediha Ünsal'ın aynı zamanda komşu oldukları ve işe de birlikte gidip geldikleri öğrenildi.

ÇOCUKLARIN BAL ANNE'Sİ
Ölüme de birlikte giden iki kadından, 2 çocuk annesi Nurten Uyar'ın (46) oturduğu mahallede 'İyilik meleği' olarak tanındığı ortaya çıktı. Eşinden ayrıldıktan sonra 2 çocuğu ile babası Hasan Hüseyin Uyar'ın evine taşınan Uyar, evin geçimine katkı sunmak için ölümüne neden olan fabrikada çalışmaya başladı. Talihsiz kadının her maaş aldığında mahalledeki çocuklara çikolata dağıttığı ifade edildi. Çocukların da Nurten Uyar'a 'Bal anne' dediği, komşularının ise 'İyilik meleği' lakabını taktıkları öğrenildi. Nurten Uyar'ın babası Hasan Hüseyin Uyar acıların en acısı olan evlat acısı yaşadığını söyledi.

İZİN GÜNÜNDE DE ÇALIŞIYORDU
Olayda hayatını kaybeden bir diğer kadın Mediha Ünsal'ın ise eşi cezaevine girdikten sonra kendisinin üç çocuğuna hem analık hem babalık yaptığı ortaya çıktı. Ünsal'ın, Akdeniz Üniversitesi'nde öğrenim gören kızı Melike'ye (20), ilköğretim okuluna giden oğlu Melih'e (10) ve yine ilköğretime giden kızı Rabia'ya bakmak için çamaşır fabrikasında çalıştığı 6 günün dışında, izin günlerinde de evlere temizlik işine gittiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazan firması davalık olmuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN