Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Expo çiçekleri artık dikilmeli

EXPO2016 Antalya'ya 1,5 yıldan az bir zaman kalmasına rağmen kent merkezinde herhangi bir hazırlığa başlanılmaması tedirginlik yarattı

Giriş Tarihi: 23.11.2014
Expo çiçekleri artık dikilmeli
Dünyanın en büyük botanik sergisine ev sahipliği yapacak olan Antalya'da EXPO alanı için önemli çalışmalar yapılırken şehirde herhangi bir hazırlığa başlanmaması dikkat çekiyor. Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, geç kalındığı takdirde süslemeler için gerekli olan bitkilerin ithal edilmesi gerekeceğini söyledi.

İTHALAT KAPIDA
Şu an herkesin EXPO alanı ve ülke katılımlarına yoğunlaştığını aktaran Bağdatlıoğlu, "Bunların dışında o kadar çok ayrıntı var ki bu konularda da hassasiyetle çalışılması gerekiyor" dedi. EXPO'ya 1 buçuk yıl kaldığını hatırlatan Bağdatlıoğlu, "EXPO sadece EXPO alanı demek değil. Şehrin çiçeklendirilmesi, şehrin peyzajı ile birlikte çeşitli aktivitelerin olması gerekiyor. Eğer şu andan itibaren alan dışındaki yerlerin güzelleştirme planlarını yapmaz, gerekli çiçek yelpazesini hazırlayıp üreticilere pay etmezsek EXPO'ya 6 ay kala ithalat patlaması yaşarız. Bitkiler dışarıdan gelir, üretici kazanamaz" dedi.

SİPARİŞLER VERİLMELİ

Belediyeler ile EXPO Ajansı'nın bir bütün halinde çalışarak şimdiden çalı bitkileri ve çiçeklerin üretimini sağlaması gerektiğine vurgu yapan Bağdatlıoğlu, "Şehre bir güzellik katmak ve yeşilin önemini anlatmak için EXPO çok önemli bir fırsat. EXPO'nun geldiği şehirlerin bütün kavşakları, sokakları çiçekler ile süslenmek zorunda. Şu andan itibaren bu süslemelerde kullanılacak çiçek ve bitkilerin üretimi için girişimlerde bulunulmazsa, bu üretimi yapmak için bize 1 yıl yetmez. En geç 1-2 ay içerisinde planlamanın yapılarak mevcut üreticilere siparişlerin verilmesi ve üretime başlanılması gerekiyor" şeklinde konuştu. EXPO'nun bir diğer amacının da yerel üreticileri geliştirmek olduğunu hatırlatan Bağdatlıoğlu, "Önlemleri şimdiden almaz, projeleri geliştirip, üretim planını hazırlamazsak son 6 ay kala bunları mecburiyetten yapacağız ve çok geç kalmış olacağız. Böylelikle hem döviz kaybına sebep olacağız hem de yerel üreticiyi küstüreceğiz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Expo çiçekleri artık dikilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN