Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaya önceliğine kaldırım engeli

Giriş Tarihi: 23.11.2014
Yaya önceliğine kaldırım engeli

Yaya önceliğine önem veren da kaldırımların hali içler acısı. Araçlar, tabelalar, durak ve büfe gibi unsurlar yayaya geçit vermiyor

Avrupa Birliği'nden finansman desteği alarak 'Yaya Öncelikli Kent' projesi başlatan Antalya'nın kaldırımlarında büyük bir çelişki yaşanıyor. Kent trafiğinde yaya önceliğiyle ilgili çalışmalar yapılırken kaldırımlar yayaya geçit vermiyor. da yayalar kaldırımda dahi rahatça yürüyebilecek bir alan bulamaz hale geldi. Bilinçsiz sürücülerin otopark olarak kullandığı kaldırımlarda, beton direklerden reklam tabelalarına kadar birçok unsur vatandaşın yolunu kesiyor.

ARAÇLAR KALDIRIMDA
Özellikle gündüz saatleri otomobillerini kaldırımlara park eden araç sürücüleri, yayaların yolundaki en büyük engeli oluşturuyor. Şehrin en işlek caddelerinde bile rastlanabilen bu manzaraya vatandaşlar isyan ederken, sürücülerin vurdumduymaz tavrı hemen her kesimden insanın tepkisine neden oluyor.

SAĞLIKLI İNSANA BİLE ENGEL

Engelli bireylerin kaldırımlarda rahatça yürüyebilmesini sağlamak için ardı ardına düzenlemeler yapılırken, yaya yolunu işgal eden unsurlar sağlıklı bireylerin dahi yolunda engel teşkil ediyor. Adım başı yerleştirilmiş devasa reklam tabelaları iki kişinin yan yana yürümesine bile olanak tanımıyorken, engelli bireyler için alınan önlemler işe yaramaz hale geliyor.

OLASI KAZALARA DAVETİYE

Tekerlekli çantalarını ve bebek arabalarını işgaller nedeniyle kaldırımlarda yürütemeyenler, özellikle tek şeritli yollarda trafiğin arasına karışmak zorunda kalarak tehlike yaşıyor. Neredeyse kaldırımın tamamını kaplayan reklam raketleri, çöp konteynerleri, aydınlatma direkleri, esnafın kaçak ya da izinli reklam panoları, yayaları zorlayan başka nedenler olarak ortaya çıkıyor. Reklam tabelaları, aydınlatma direkleri ve yön levhaları ile kuşatılmış olan kaldırımlar olası kazalara davetiye çıkarıyor.

EN İLGİNÇ ÖRNEKLER

Vatandaşa hizmet için konumlandırılan durak ve büfe gibi yapılar da işgalin en ilginç örneklerini oluşturuyor. Duraklar kimi yerlerde kaldırımın tamamına yakın bir bölümünü kaplıyor. Önünde ya da arkasında bir kişinin bile geçemeyeceği boşluklar bırakılmadan kaldırımlara monte edilen duraklara, büfeler de eklenince yaya trafiği arap saçına dönüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaya önceliğine kaldırım engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN