Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En turistik çadırkent

Antalya'da havanın soğuması ile kentteki restoran ve kafelerin açık alanları çadır benzeri malzemelerle kapatıldı. Ortaya çıkan görüntülerle turistik şehir Antalya çadırkente döndü

Giriş Tarihi: 25.11.2014
En turistik çadırkent
Kış mevsiminin gelmesiyle Antalya'nın cadde ve sokakları çadırkent görünümüne büründü. İşletmelerinin açık alanlarını branda ile kapatan restoran ve kafeteryalar, çadır kentleri andıran bir görsel kirliliğe yol açtıkları için birçok kesimden tepki çekiyor. Uzmanlar Antalya'nın bu tür görüntülerden acilen kurtulması gerektiğini belirterek yerel yönetimleri göreve çağırdı.

MEVZUAT İZİN VERİYOR

Mevcut mevzuat nedeniyle ve bu konuda belediyelerin hazırladığı bir yönetmelik olmadığı için zabıta da bina altlarındaki çadırlara müdahale edemiyor. İşletmelerin kurduğu sökülüp takılabilir çadırlara, binadaki diğer kat maliklerinin bir itirazı olmadığı ve kaldırıma taşmadığı sürece dokunulamıyor. Çadırların görsel kirlilik yaratmaması için belediyeler tarafından yönetmelikle standarda bağlanması gerekiyor. Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Osman Aydın, bu tür görüntülerin Antalya gibi bir turizm kentine yakışmadığını belirterek, "Cadde ve sokaklarımızda önemli bir görsel kirliliğe yol açan bu uygulama ile ilgili acilen önlem alınması gerekiyor. Özellikle yerel yönetimler bu tür uygulamaları bir standarda bağlamalı ve işletmeler bu standartlara göre hareket etmeli. Özellikle EXPO 'ya ev sahipliği yapacak bir şehirde bu tür çirkinlikler kesinlikle olmaması gereken şeylerdir" dedi.

YÖNETİMLERE UYARI

Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt da Alanya Belediyesi'nin bu tür uygulamalara bir standart getirdiğini hatırlatarak, "Yerel yönetim tarafından hazırlanan yönetmelikler sayesinde herkes standartlara uymak zorunda kalıyor ve ortaya daha güzel bir görüntü çıkıyor. Fakat maalesef Antalya'da bu başarılamadı. Yerel yönetimler kararlı davranıp konunun üzerine gitmeli. Yasal anlamda bir sıkıntı varsa mevcut yasaların değiştirilmesi ile bu kirliliğe bir son verilmeli" şeklinde konuştu.

KENT DOKUSUNU BOZUYOR
Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Haşim Dikencik ise çadır restoranların kentsel dokuya zarar verdiğini söyledi. Dikencik yapılması gerekenleri şu şekilde özetledi: "Herkesin kendi istediği şekilde değil de belirlenen temaya göre bir çalışma yapılırsa daha uygun olacaktır. Kentsel dokuya uygun estetik bir biçimde yapılması daha güzel bir görüntü ortaya çıkacak ve daha şık olacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En turistik çadırkent
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN