Patronlarda ruble endişesi

ATSO Başkanı Budak, Rusya'da yaşanan devalüasyonun Antalya ekonomisine de etki edeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 26.11.2014
Patronlarda ruble endişesi
Rusya'da yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler Antalyalı iş adamlarını tedirgin etti. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Kasım ayı meclis toplantısında konuyu gündeme getiren Başkan Çetin Osman Budak, Rusya'da yaşanan devalüasyonun şehrin ekonomisine olumsuz yönde yansıyabileceğinin sinyalini verdi.

İHRACAT YÜZDE 5'TE KALDI
Ekonomide genel anlamda bir toparlanma olduğunu söyleyen Başkan Budak, önümüzdeki yıl Antalya'yı etkileyecek konuların başında Rusya'nın siyasi ve ekonomik durumunun olduğu söyledi. Rusya'ya yapılan yaş sebze-meyve ihracatındaki artışın yüzde 5'te kaldığını belirten Budak, "İki ay kadar önce kotalardan, ambargolardan bahsetmiştik. Sanki bütün ürünlerimizi ihraç edecekmişiz gibi bir hava esmişti. Biz uyarıda bulunup bu duruma göre yatırım yapmayın demiştik. Gelinen son durum söylediklerimizde haklı olduğumuzu ortaya çıkardı" dedi.

EN ÇOK TURİZM ETKİLENDİ

Rusya'da yaşanan devalüasyonun en büyük etkisinin turizm sektöründe hissedildiğini aktaran Budak, "Ekim ayında turizmde yüzde 35'lere ulaşan gerileme yıllık yabancı ziyaretçi sayılarını da yüzde 5 aşağıya çekti. Bu yıl çok ciddi bir büyüme bekliyorduk fakat Ekim ayındaki bu düşüş toplam büyümemizi yüzde 4'e düşürdü. Bazı Avrupa pazarlarında da düşüş görüyoruz ve önlem alınması gerektiğini özellikle belirtiyoruz. Şu aşamada tanıtıma büyük önem vermemiz gerekiyor. Önümüzdeki yılın turizm açısından sıkıntılı bir yıl olacağını ben değil rakamlar söylüyor" şeklinde konuştu.

DEVALÜASYONUN ETKİLERİ

Rusya'daki ekonomik gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğine değinen Budak, "Rusya'dan gelen turist rakamları son 3 yılda çok ciddi artış göstermişti. Fakat bu hızlı düşüşte paralarının yarısının devole edilmesi önemli rol oynadı. Bu durumu hepimiz yaşadık ve bizde de ciddi sorunlar yaşattı. Bir malın değerinin 100 liradan 150-200 liraya çıkması durumunda tüketimin nasıl düştüğünü hep beraber gördük. Şimdi Rusya bunu yaşıyor. İnşallah bu durumun altından kalkarlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patronlarda ruble endişesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN