Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk sahibi olamamak kısırlık göstergesi değil

Memorial Antalya Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Batu Aydınuraz, hangi durumlarda çocuk sahibi olunamayacağı ve izlenen tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 28.11.2014
Çocuk sahibi olamamak kısırlık göstergesi değil
Kısırlık her çocuk sahibi olmak isteyen çift için korkulan bir durum. Ancak çocuk sahibi olamamanız kısır olduğunuz anlamına gelmiyor; sadece önünüzde uygun tedavi yöntemleri ile aşılması mümkün bir süreç olduğunu gösteriyor. Memorial Antalya Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Batu Aydınuraz, hangi durumlarda 'kısırlık' tanısının koyulduğunu anlatarak, çocuk sahibi olamayan (infertil) çiftler için izlenen tedavi süreçleri hakkında bilgi verdi.

NEDEN BELİRLENMELİ
Kısırlığın (sterilite) çocuk sahibi olmanın mümkün olmadığı bir uç noktayı ifade ettiğini söyleyen Op. Dr. Aydınuraz; çoğu çiftin bu ifade altında değil, çocuk sahibi olamayan (infertil) çiftler olarak değerlendirildiğini belirterek; "Yapılması gereken, bu sorunların nedenlerinin ortaya çıkarılması ve gerekli tedavilere başlanmasıdır. Bu nedenle "çocuk sahibi olamayan (infertil) çiftlerin" neden ortaya çıkana kadar kısır olarak tanımlanması sakıncalıdır" şeklinde konuştu. 1 yılı aşkın bir süredir korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen çocuk sahibi olamayan (infertil) çiftin tedavisinde zamanında teşhis ve doğru endikasyonlarla tedavinin başarı elde etmede en önemli unsur olduğunu vurgulayan Op.Dr. Aydınuraz; "Kadının değerlendirilmesi bu açıdan temel bir öneme sahiptir; çünkü çocuk sahibi olamamanın (infertilitenin) kaynağı ne olursa olsun her türlü engelde tedavi kadının mevcut üreme sistemi anatomisi, fizyolojisi ve endokrinolojisi ile yakın ilgidedir" dedi. Dr. Batu Aydınuraz, infertilitenin şu bulgularla tespit edilebileceğini söyledi: "Düzensiz adet, ergenlikten bu tarafa hiç adet olamama ya da düzenli başlayan adetlerin ilerleyen dönemde uzaması, duraklaması, tüylenmede artış ve mutad olmayan yerlerde kıllanma fazlalığı ya da kıllanmanın olması gereken yerlerde az ya da hiç kıllanmanın olamaması; birliktelikte ağrı hissedilmesi, adetlerin ağrılı olması, meme uçlarından süt benzeri bir sıvının gelmesi, yetersiz meme gelişimi görülebilir."

BAŞARI ORANI ÇOK YÜKSEK
Üreme sistemlerinde bir problemi olmayan ve korunmayan her 4 çiftten birinin o ay gebe kalabildiğini belirten Op. Dr. Aydınuraz, infertilite nedenlerini Ovulasyon bozuklukları, sperm bozuklukları, tubal nedenler, endometriozis (çikolata kisti), nedeni izah edilemeyen infertilite olarak sıralayarak tedavi yöntemlerinin yumurtlama teşviki, aşılama işlemi ve tüp bebek yöntemleri olduğunu belirtti. Aydınuraz, "Tüp bebek yöntemi, gebe kalmada yüzde 50 ile en yüksek başarı oranına sahiptir. Özellikle genetik rahatsızlığı bulunan, endometriozis (çikolata kisti) olan, ağır erkek faktörü içeren vakalarda ilk sırada önerilmektedir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk sahibi olamamak kısırlık göstergesi değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN