Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hava kirliliği kabusu başladı

Antalya'da havanın soğuması ve rüzgarın da kesilmesi ile hava kirliliği kendisini göstermeye başladı. Kömür kalitesiyle ilgili karar ise hala alınmadı

Giriş Tarihi: 30.11.2014
Hava kirliliği kabusu başladı
Antalya'nın kış aylarında yaşadığı hava kirliliği kabusu geri döndü. Havanın soğuması ve rüzgarın kesilmesi ile birlikte akşam saatlerinde şehrin üstünü yoğun bir kömür dumanı kaplamaya başladı. Hava kirliliğinin kendisini hissettirmeye başlamasına rağmen Mahalli Çevre Kurulu (MÇK) bu yıl kentte kullanılacak kömürün kalitesiyle ilgili kararı hala almadı.

PATRONLAR TEPKİLİ

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, son meclis toplantısında yaptığı konuşmada artmakta olan hava kirliliğine dikkat çekerek akşam dışarıda nefes almakta güçlük çektiğini söyledi. Kirlilikten büyük rahatsızlık duyduğunu ve önlem alınması gerektiğini söyleyen Başkan Budak, "Akşam dışarı çıktığımda nefes alamadım. Gündüz kirlilik olmuyor ama bu Antalya'nın ortalaması olarak kabul edilmemeli. Gerçekten nefes alamadım, gözlerim yaşardı. İnşallah biraz daha tedbir alınır. Kömür denetimleri arttırılır ve hiç olmazsa enerji değeri yüksek kömür yakılır" diye konuştu.

MÇK'YA ÇAĞRI VAR

Makine Mühendisleri Odası da vatandaşları kalitesiz kömür kullanmamaları yönünde uyardı. Kentin havasını 12 ay boyunca kirleten unsurlara kalitesiz kömür kullanımının da eklenmesi ile kirliliğin tehlikeli boyutlara ulaştığını söyleyen Oda Başkanı Ümit Büyükeşmeli, yakılması gereken kömürün 7000 kg/kalorinin altında olmaması gerektiğini, MÇK'nin bu yönde bir karar alması gerektiğini ifade etti.

DAHA MALİYETLİ

Seralarda yakılan kömür ve diğer maddelerin kirliliği attırdığına dikkat çeken Büyükeşmeli, atık gazların tarımsal ürünlere de zarar verildiğini vurguladı. Kalitesiz kömürün fiyatının düşük olmasını avantaj olarak gören vatandaşlara uyarıda bulunan Büyükeşmeli, "Kalitesiz kömür, kaliteli kömüre göre daha maliyetli. Çünkü kalitesiz kömür çok kısa süre yanıp az bir ısı meydana çıkarırken kaliteli kömürde hem yanma süresi daha uzun hem de ortaya çıkardığı ısı enerjisi daha yüksek" şeklinde konuştu.

KONSEY'DEN RAPOR

Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt ise 'Hava Kirliliğine İlişkin Öneri Raporu' hazırladıklarını söyledi. Hava kirliliğinin önlenmesiyle ilgili olarak geçen yıl da bir takım önerilerde bulunduklarını fakat bunların dikkate alınmadığını ifade eden Kurt, hava kirliliğinin en büyük etkenlerinden birinin kalitesiz kömür olduğuna değindi.

UYGUNSUZ KÖMÜR
Özellikle kenar bölgelerde pek çok konutta kötü depolanmış, rutubetli ve düşük nitelikli kömürün uygunsuz sobalarda bilinçsizce yakıldığına işaret eden Kurt, "Bu ısınma biçiminin hava kalitesi üzerindeki olumsuz etkisi oldukça yüksek. Ayrıca kent içi ve yakın çevresinde her türden açıkta yakma işlemi, yanık yağ, sera atıkları izlenmeli ve izne bağlanarak denetim altına alınmalıdır" şeklinde konuştu.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI
"Kent içi ve çevresindeki seralarda lastik ve yanık yağ gibi ciddi kirlilik yaratan yakıtlar da yakılmaktadır" diyerek seraların hava kirliliğine yaptığı katkıya vurgu yapan Kurt, toplu taşıma araçlarının da kontrol altına alınmasının fayda sağlayacağını belirtti. Kurt, "Minibüs ve halk otobüslerine ait şirketler kent hava kirliliği de dahil pek çok sorun yaratan ilkel ulaşım araçlarından kurtarılarak, çevre dostu modern otobüslerden oluşan tarifeli bir toplu taşıma sistemine bir an önce kavuşturulmalıdır" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hava kirliliği kabusu başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN