Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uğur UĞURAL: Kaygıda seçicilik

Giriş Tarihi: 30.11.2014
Uğur UĞURAL: Kaygıda seçicilik
Sağlığı değerli, fit, atletik yaşam dostları. Merhaba cennet Antalyamızın yüreği güzel, ruhu güzel, kalbi güzel, sağlığı değerli SABAH Akdeniz okurları. Geçen hafta köşemizde ele aldığımız çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi konusuna dair 'Öğün Savaşları' yazımıza sizlerden rekor sayıda mail ve bir o kadar da soru geldi. Meğerse sizlerin bam teline basmışız. Gelen sorulardan anlıyoruz ki anne ve babalarda ciddi boyutta kaygılar mevcut. Bu kaygılar bebeğinizin yemek yiyip yemeyeceği ve kilosu hakkındaki endişelerden oluşuyor malesef. Değerli okurlarımız. Bebeğinizin masaya oturup yemek yiyip yemeyeceği konusundaki kaygılarla, kilosu hakkındaki endişeleriniz birbirleriyle bağlantılıdır. Çocuğum aşırı kilolu mu? Yoksa zayıf mı? Ya da kilosu yeterli mi? Bu sorular sürekli aklınızda olur. Bebeğinizin kilosu hakkında gerçekten endişeleniyorsanız bu konuda medikal anlamda adımlar atıp tıbbi testler yaptırabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın. Bu yolda ilerlerken hem sizlerin hem de çocuğunuzun psikolojik anlamda desteğe ve terapilere ihtiyacı olabilir. Uzmanlar bu konuda eksikliklerinizi tespit edip giderirken çocuğunuzun gelişimini doğru ve objektif bir şekilde ölçüp size beslenme düzeni veya ihtiyaç varsa yapılması gereken egzersizler hakkında tavsiyelerde bulunabilir.

BEBEKLERDE BESLENME

Bebeğinizin kilosu için endişelenmek yerine düzenli aralıklarla vereceğiniz sağlıklı besinlere yoğunlaşmanız daha iyi olur. Kendinizi ne, ne zaman ve nerede soruları için sorumlu tutarken bebeğinizin 'ne kadar' sorusunu kendisinin cevaplamasına izin vermeniz etkili bir yöntemdir. Sizin göreviniz çocuğunuza düzenli aralıklarla sağlıklı yemekler sunmak ve onu kendi açlığının, hislerinin ve doyum noktalarının farkında olabilmesi için eğitmektir. Verdiğiniz yemeği bebeğinizin ne kadar yiyeceğini kontrol etmeyeyin. İster inanın ister inanmayın kendi kendilerine bırakıldıklarında çocuklar dengeli bir yeme düzeni geliştirir.

HAFTANIN BİLİNÇ NOTU

Çocuğunuz bir gün içinde sadece meyve yiyip, diğer gün protein tüketip ve ertesi gün birkaç günlüğüne karbonhidrat içeren gıdalara yönelebilir. Bilinçli ebeveynler olarak onların adına karar vermek ve baskıcı kontrol sağlamak yerine, bütün bu besinlerin oranlarına hakim olup ona sağlıklı beslenme fırsatları sunarsanız çocuğunuzun besinleri kontrol etmesine yardımcı olursunuz. Anne ve babaların sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için öncelikle kendi zihin gıdalarına önem göstermeleri gerekiyor. Çağımızda her türlü bilgi elimizin altında. O yüzden kendinizi mümkün oldukça geliştirmeye adayın. Esas kaygılanmanız gereken nokta burası. Çünkü bilgi düzeyi yükseldikçe daha fazla bilinçlenmeye ve inisiyatif kullanmaya başlayacaksınız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur UĞURAL: Kaygıda seçicilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN