Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süs bitkilerinde talep patlaması

Giriş Tarihi: 1.12.2014
Süs bitkilerinde talep patlaması
SÜS bitkileri sektöründe Kasım ayı itibariyle yüzde 12'lik bir artış elde edildi. 38 ülkeye ihracatı yapılan süs bitkileri 11 ayda 75 milyon dolarlık gelir sağladı. Hollanda 16 milyon dolarlık pazar payı ile ihracatın lokomotif ülkesi olurken Türkmenistan 15 milyon dolar ile ikinci sıraya yerleşti.

İÇ PAZARDA ARTIŞ
Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, iç pazarda da önemli bir artış yaşandığını belirtti. Bağdatlıoğlu "Süs bitkilerini artık dış ve iç mekan diye bölmek gerekiyor. Kesme çiçekte kişi başına tüketimler 1-2 dolardayken şu anda Türkiye çapında 4-5 dolarlara çıktı. İç pazardaki tüketimimiz 10 milyar liraya ulaştı" şeklinde konuştu.

İTHALAT PATLAMASI VAR
Artık tüm dünyanın yeşile ve çevreye büyük önem verdiğini hatırlatan Bağdatlıoğlu, "Çevrenin bu kadar çok konuşulduğu ortamda üretimler de arttırılmalı. İhracatı geliştirmek iç pazarı geliştirdikten sonra konulması gereken bir hedef. Yüzde 12'lik büyüme için aslında uyku dönemindeyiz demeliyiz. Çünkü yüzde 12'lik bir büyümenin yanı sıra yüzde 100'lük bir ithalat patlaması yaşıyoruz. Bunun nedeni ise insanlar doğaya döndükçe üretimleri yeteri kadar geliştiremememiz ve tarım arazilerini korumamamız. Bu yüzden iç pazardan gelen talebi karşılayamaz hale geliyoruz ve sonuç olarak ithalat patlaması yaşanıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süs bitkilerinde talep patlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN