Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Etkileri geciktirmek için rehber niteliğinde öneriler

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Etkileri geciktirmek için rehber niteliğinde öneriler
Uz. Dr. Süslü, romatizmal hastalıkların ortaya çıkardığı olumsuz etkilerle olabildiğince geç karşılaşmak için dikkat edilmesi gereken hususları ise şu şekilde sıraladı:
Hastaların ideal kilolarına inmesi, ekleme binen yükleri azalttığından hem hastalığın ilerlemesini azaltır hem de uygulanan tedavi yöntemlerinin etkinliğini ve süresini arttırır.
Eklem kireçlenmesinden korunmak için eklemleri zorlayıcı egzersizlerden kaçınmak gerekir. Bu rahatsızlıkta düşük yoğunluklu egzersiz, yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi aktiviteler önerilirken, ağırlık kullanılarak yapılan sporlar ve uzun mesafe koşuları önerilmez. Su, eklemlere binen yükü azalttığı için yüzme ve yürüyüş en uygun sporlardandır. Egzersiz düzenli olarak yapılmalıdır.
Ağrılı durumlarda eklemler baston, dizlik ya da korse kullanılmalı ve eklem üzerine binen yük azaltılmalıdır.
Eklem bölgesinde ısı artışı olduğu dönemlerde sıcak uygulamalardan kaçınılarak lokal soğuk uygulamaları yapılmalıdır. Kronik dönemde ise sıcak su torbaları, sıcak havlular faydalıdır.
Diz kireçlenmesini önlemek için, çömelme ve diz çökmeden kaçınmalı, bele binen yükü azaltmak için ağırlık kaldırmaktan kaçınılmalı, öne eğilen hareketler yapılmamalı, oturuş şekline dikkat edilmeli, el ve omuz kireçlenmesini önlemek için titreşimli alet kullanılmamalı, ağırlık tek elle taşınmamalı, baş üstü aktiviteler uzun süre yapılmamalıdır.
Kireçlenmeden korunabilmek için hafif ve ortopedik tabanlı ayakkabılar giyilmeli, düz ve yüksek topuklu ayakkabı kullanılmamalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Etkileri geciktirmek için rehber niteliğinde öneriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN