Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Romatizma ve yaşam alışkanlıkları

Kireçlenme ve romatizmal hastalıklar ile ilgili bilgi veren Uz. Dr. Süslü, bu hastalıkların olumsuz etkileriyle mümkün olduğunca geç karşılaşmanın yolunun yaşam alışkanlıklarını değiştirmekten geçtiğini ifade etti

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Romatizma ve yaşam alışkanlıkları
Tam anlamıyla tedavisi mümkün olmayan, kişiye yaşamı boyunca eşlik eden romatizmal hastalıklar özellikle yol açtıkları hareket kısıtlılığı nedeniyle hayat standardını düşürüyor. Hastalığın ileri aşamalarında hastalar zorunlu ihtiyaçlarını bile zorlukla yerine getirebiliyor. Romatizmanın olumsuz etkileriyle olabildiğince geç karşılaşmanın yolu ise yaşam alışkanlıklarını değiştirmekten geçiyor. Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü romatizma hastalarına önerilerde bulundu.

KİREÇLENME ROMATİZMADIR
Kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıları birleştiren bağlarda ağrı ve hareket kısıtlılığına, bazen de şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara genel olarak 'Romatizma' adı verildiğini söyleyen Uz. Dr. Süslü "Romatizmal hastalıklar genel olarak iltihabi olanlar ve olmayanlar olarak sınıflandırılabilir. Halk arasında bilinen, kireçlenme olarak isimlendirilen artroz hastalığı iltihabi olmayan romatizmadır" ifadelerini kullandı.
KİREÇLENMENİN SEYRİ

Kireçlenmenin kadınlarda daha fazla görüldüğünü söyleyen Süslü, "Kireçlenmede hastalar öncelikle ağrıdan yakınırlar. Ağrı önce uzun aktiviteler sonrası başlar, dinlenince ve basit ağrı kesicilerle geçer. Zamanla ağrı daha kısa aktivitelerle başlar ve daha uzun sürer. Daha da ilerleyince ağrı sürekli bir hal alır ve hiçbir ilaç ile kontrol edilemez. Ağrıyla birlikte eklemlerde tutukluk oluşur ve hastaların hayat standardı düşmeye başlar. Kireçlenme ilerledikçe hastalar zorunlu ihtiyaçlarını bile güçlükle giderirler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romatizma ve yaşam alışkanlıkları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN