Özel okulda borç skandalı

da eğitim veren Özel Özek Anadolu Sağlık Meslek Lisesi biriken borçlarını ödeyemez hale gelince eğitime son verdi

Giriş Tarihi: 6.12.2014
Özel okulda borç skandalı
Antalya'da 4 yıldır eğitim veren Özel Özek Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, kira ve öğretmen alacakları gibi borçlarını ödemeyecek duruma gelince eğitime son verdi. Birkaç aydır maaşlarını alamayan öğretmenler derslere girmeyi bırakınca, okul yönetimi de maddi krizin aşılamayacak boyutta olduğunu gerekçe göstererek 100 kadar öğrenciden başka okullara nakil yaptırmasını istedi. Duruma veliler tepki gösterdi, bazı öğrenciler ise okula zarar verdi.

VELİLER TEPKİLİ
Öğrenci velilerinden Nermin Karabulut ve Ayşe Eryılmaz, dolandırıldıklarını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Karabulut, "Kalan senetlerimizi verdiler ama bugüne kadar ödediğimiz paralar verilmedi. Okulda aylardır eğitim yok ama biz bu dönemler için para ödedik" ifadelerini kullandı.

OKUL YÖNETİMİ KANDIRDI
Çocuğunun okuldaki durumu önceden fark ettiğini ve kendilerini uyardığını belirten Ayşe Eryılmaz ise "Okul yönetimine sorduk, 'Merak etmeyin, her yer kapanır, bu okul kapanmaz' dediler. Kandırıldığımızı düşünüyorum ve yetkililerin bizlere her konuda destek olmasını istiyoruz" diye konuştu.

MALİ KRİZ BAŞLADI

Okul kurucusu Memet Kerim Özek ise Milli Eğitim'i sorumlu tuttu. Okullar açıldıktan sonra bakanlığın yeni bir yönetmelik çıkardığını ve değişikliğin ardından hastaneler ile sözleşme imzalayamadığını aktaran Özek, "Staj için hastaneler ile sözleşme yapamayınca velilerin yarısına yakını çocuklarını okuldan aldı. Öğrenci sayısı 185'ten 93'e düştü. Kalan öğrencilerin yeterli sayıda olmaması ve ödemelerin zamanında alınamamasından dolayı mali krizin içerisine girdik" dedi.

GİDER KARŞILANMIYOR
Öğrenci sayısının yarı yarıya düşmesiyle birlikte okulun gelirinde büyük bir düşüş yaşandığını aktaran Özek, "Kesinlikle öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Ödenen paralara karşılık kendilerine 1 aylık senet veriyoruz. Neyim varsa satıp velilere paralarını geri iade edeceğim" dedi.

ÖĞRENCİLERİN NAKLİ YAPILIYOR
Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay da konudan haberdar olduklarını ve gerekli tedbirleri alacaklarını söyledi. Öğrencilerin eğitim haklarının kaybolmaması için nakillerin yapılmaya başlandığını söyleyen Gülay, "Milli Eğitim olarak öğrencilerin diğer okullara nakillerini yapıyoruz. Hiç kimseyi mağdur etmemek adına gerekli tüm tedbirleri alacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel okulda borç skandalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN