Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pamukta karamsar tablo

Giriş Tarihi: 7.12.2014
Pamukta karamsar tablo

Beyaz altın olarak nitelendirilen pamuğun rekoltesinde düşüş var. Bu sezon belirlenen hedef 26 bin ton iken rekolte 18 bin tonda kaldı

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Erdoğan, 2007 ve 2008 yıllarında Antalya'daki üretimi gerileyen, yaklaşık 20 bin dekarlık alanlara düşen pamuk üretiminin bu yıl destekleme çalışmalarıyla 50 bin dekara kadar çıktığını söyledi. Pamuğun nisan-mayıs aylarında ekiminin yapıldığını, eylül ayında da hasat döneminin başladığını anlatan Erdoğan, hasadın da ocak sonuna kadar devam ettiğini ancak makineli hasadın yaygınlaşmasıyla bu yıl aralık ayı sonunda tamamlanacağını ifade eti.

YÜZDE 70 ÜRÜN KAYBI

Yağmurun hem pamuğa zarar verdiğini hem de hasat işlemini zorlaştırdığını dile getiren Erdoğan, "Zamanında toplanmayan pamukta verim kaybı oluşuyor, kalite düşüyor. Ortalama dönümden 400-500 kilogram pamuk alabiliyorken, bu miktar 150-200 kiloya kadar düşüyor. Yüzde 70'e yakın ürün kaybına neden oluyor" dedi.

ÜRETİCİ MEMNUN DEĞİL
Genel Müdür Erdoğan, birlik olarak kilogram başına ortalama 1,64 lira fiyat belirlediklerini ancak üreticinin bu fiyattan memnun olmadığını belirtti. Erdoğan, üreticiye yönelik devlet desteğinin artırılması gerektiğine işaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pamukta karamsar tablo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN