Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uğur UĞURAL: Farkındalık günleri

Giriş Tarihi: 7.12.2014
Uğur UĞURAL: Farkındalık günleri
Sağlığı değerli, fit, atletik yaşam dostları.
Merhaba cennet Antalyamızın yüreği güzel, ruhu güzel, kalbi güzel, sağlığı değerli SABAH Akdeniz okurları. Yeni yazı dizimiz 'Bebeklerde beslenme'de 4. haftamız ve sizlerin ilgisi katlanarak büyüyor. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı yakından ilgilendiren bu konuda siz değerli okurlarımızın da katkısıyla farkındalık oluşturduğumuzu düşünüyoruz.
Bu süre boyunca özellikle bebek bekleyen ve yeni bebek sahibi olmuş ailelerden gelen onlarca sorunun aslında ortak bir paydada buluştuğunu gördük.
Şimdi en önemli olanlarını tek tek ele alalım. Siz de biliyorsunuz ki bazı çocuklar sadece birkaç yemek çeşidiyle hayatlarını sürdürmek ister. Bu çoğu anne-baba açısından endişe verici bir durum. Ama öncelikle bu isteğin nereden geldiğini bulmak gerek. Bebeklerin ilk tattıkları şey genellikle şaşırtıcı bir şekilde tatlı olan anne sütü olur (anne sütü inek sütünden çok daha tatlıdır).
Bundan sonra bebekler sütten kesilir ve daha çok havuç, elma, muz ve armut gibi meyvelerin püre haline getirilmiş hallerini tüketmeye başlarlar. Bunlar da oldukça tatlı gıdalardır. Bu yüzden bebeğiniz kaçınılmaz olarak şekere düşkün olurken diğer yandan anne karnında ve hayatının ilk aylarında önce amniyotik sıvı ve sonrasında da emzirme yoluyla sizin yediğiniz besinlere alışık hale gelir.
Yani bebeğiniz, emzirme yoluyla sizin yediğiniz ne varsa hepsinin tadına bakar. Sütten kesildikten sonra katı mama verilen bebekler önlerinde sunulan yeni tatları önceden anne karnında veya doğduktan sonra emzirmeyle tecrübe etmişlerse çok daha kolay kabul ederler. Bu yüzden yapılması gereken şey emzirme döneminde ona olabildiğince çok çeşitli tatlar sunmaktır. Bu tatları ona düzenli aralıklarla sunarsanız bebeğinizin besinlerin tatlarını unutmamasına ve doğru besinlere yönelmesine yardımcı olursunuz.
Ama şuna hazırlıklı olun. Bebeğiniz büyüdükçe yeme çeşitliliğini yine de belli bir noktaya kadar düşürecektir. Ancak farklı ve eğlenceli sunum şekilleriyle bu sorunu rahatlıkla aşabilirsiniz.
Haftaya cennet Antalyamızın parkları, çocuklarda D vitamini ve gelişime etkisini inceliyoruz. Sağlık ve bilinçle kalın.

HAFTANIN BİLİNÇ NOTU
Bütün çocukların sevmediği besinler olabilir ama korkmayın hepsinin alternatifi vardır. Ona sunduğunuz besinler genellikle sağlıklı besin öğeleri içeriyorsa zaten endişe etmeyin. Onu yemekleri keşfedebilmesi gereken eğlenceli şeyler olduğu konusunda ikna edin. Çubuk (dilim) şeklindeki besinler ellerini kontrol etme becerisini kazanmasına yardımcı olurken çok istediği bağımsızlığını ona da geri verir. Bebeğiniz gerçekten mızmız olsa bile kendini besleme fikri ona harika gelebilir. Beslenme zorluklarında çocuklarınıza zorlayıcı tavırlar sergilemeyin. Bu durumda siz de mutlaka reddedici ve inatçı bir tavırla karşılaşacaksınız. Etki tepkiyi doğurur. Hal böyle olunca çoğu anne-baba çocuklarının iştahsız olduğundan yakınıyor. Aslında hiçbir çocuk aç kalmayı istemez. Unutmayın. İştahsız çocuk yoktur, iştahsız hale gelmiş çocuk vardır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur UĞURAL: Farkındalık günleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN