Değişmeyen manzara

Kış mevsiminin gelmesiyle nın kronik hastalığı nüksetti. İlgili karar alınmayınca düşük kalorili kömür satıldı ve kentte nefes almak güçleşti

Giriş Tarihi: 8.12.2014
Değişmeyen manzara
Antalya'nın havası ile ilgili yapılan uyarılar hiçbir işe yaramadı. Akşam saatlerinde da nefes alabilmek imkansız hale geldi. Turizmin başkenti, hava kirliliğinin de başkenti oldu. Antalya'nın kronik hastalığı kış mevsiminin gelmesiyle birlikte nüksetti. Bacalardan yükselen dumanlar şehrin üzerine çöreklendi. Zehir tabakasının esir aldığı Antalya'da akşam saatlerinde dışarıya çıkmak insan sağlığını ciddi şekilde tehdit etmeye başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Antalya, hava kirliliğinin en yoğun yaşandığı illerin ilk sıralarında yer aldı.

UYARILAR DUYULMADI

Aralık ayının ortasına gelinmesine rağmen Mahalli Çevre Kurulu'ndan (MÇK) kentte kullanılacak kömürün kalitesini belirleyen bir karar çıkmadı. Geçen yıl 15 Kasım tarihinde alınan kararda en az 5 bin 500 Kcal/kg kömür yakılmasına onay verilmiş, konunun uzmanları bu karara karşı çıkmıştı. Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ümit Büyükeşmeli ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, kirliliğin önlenmesi için en az 7000 Kcal/ kg değerinde kömür yakılması gerektiği konusunda ısrarlı açıklamalar yapmıştı. Kış aylarının ilk günlerinde kirliliğin önlenmesi için MÇK'nın radikal kararlar alması beklenirken, Aralık ayının ortalarına gelinmiş olmasına rağmen kurulun toplantı dahi yapmaması tüm ümitleri boşa çıkardı. Bu arada kente geçen yıl alınan ve tepki çeken karara göre kömür getirilerek satışı yapıldı. Bugün itibariyle alınacak radikal bir kararın kente fayda sağlamayacağını belirten uzmanlar, vatandaşın geçen ay itibariyle kömür stoğunu yaptığını ve bu stokların büyük çoğunluğunun düşük kalorili kalitesiz kömürden oluştuğu belirtti.

YETKİLİLER GÖRMÜYOR MU?

Hava kirliliğinin günden güne artması ise uzmanların iddialarını doğruladı. Ayrıca kalorisi düşük, kalitesiz kömürün yanı sıra lastik ve on numara yağ gibi maddelerinde yakıt olarak kullanılması kirliliğin artmasında önemli bir rol oynadı. Aynı havayı soluyan yetkililerin kirlilikten rahatsız olmayıp, konu hakkında her hangi bir girişimde bulunmaması ise kafalarda ayrı bir soru işareti oluşturdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Değişmeyen manzara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN